Ήττα για τα Χανιά στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Κορασίδων

Στον τρίτο αγώνα της 1ηςημέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ο Ιάσων Κολωνού επικράτησε  του ΟΑ Χανίων στο ΔΑΚ Τσοτυλίου.

Ο Ιάσων προηγήθηκε στο σκορ με 3-11, 4΄05΄΄πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα από τον Κολωνό ήταν μπροστά στο σκορ με +10 πόντους (9-19). Η ίδια εικόνα υπήρχε και στη δεύτερη περίοδο με τα Χανιά να μην βρίσκουν λύσεις και τον Ιάσων να διευρύνει τη διαφορά στο +15 με το σκορ 11-26 (4΄59΄΄).  Η προσπάθεια των Χανίων να αντιδράσουν μείωσε τη διαφορά στο 17-28 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.  Το προβάδισμα για τον Ιάσων επέστρεψε και πάλι στο +15 όταν προηγήθηκε 21-36 (6 ΄23΄΄) , όμως το επιθετικό «ξύπνημα» των Χανίων έφερε μονοψήφια διαφορά με το σκορ 32-40 στη λήξη της τρίτης περιόδου.  Τα Χανιά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν στην τελευταία περίοδο τη… φόρα που είχαν πάρει με αποτέλεσμα ο Ιάσων να φέρει τη διαφορά και πάλι στο +15 (35-50) κατακτώντας τελικά τη νίκη με 38-57.

ΟΑΧΑΝΙΩΝ-ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ 38-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-19, 17-28, 32-40, 38-57
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Κουφούδης
ΟΑ Χανίων (Κασικτσόγλου): Τσώνη 3(1), Δερμιτζάκη 8(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη 2, Βασιλογιαννάκη 3, Γιακουμάκη, Πέσκου, Παπαδάκη 3, Δασκουλίδου 9, Δασκαλάκη 3, Κοπάση, Σκουμπάκη 7.
Ιάσων Κολωνού (Ποφάντη): Λαλέογλου 12(1), Γαβριηλίδη Αν. , Πρένκα 2, Καζούρη 12, Γαβριηλίδη Αθ. 10(1), Κάτρη 6(1), Λέρη 13(1), Αγγέλου 2.

Το πανόραμα των αγώνων της Τελικής Φάσης του 29ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων έχει ως εξής: