Προκρίθηκε και… περιμένει

Την νίκη – πρόκριση με 81-62 επί του ΑΣ Παπάγου πέτυχε το Ρέθυμνο Cretan Kings εκτός έδρας, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα συναντήσει τον νικητή της αναμέτρησης Άρης – Ηρακλής (2/10),

Την νίκη – πρόκριση με 81-62 επί του ΑΣ Παπάγου πέτυχε το Ρέθυμνο Cretan Kings εκτός έδρας, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Κρητική ομάδα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα και με «όπλο» την ευστοχία έξω από τα 6.75μ. (10 τρίποντα σε 18 λεπτά) πήρε προβάδισμα με 28-45 λίγο πριν το ημίχρονο (31-45 στο 20’). Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες μας να συνεχίζουν να σκοράρουν από τη γραμμή του τριπόντου και να ανεβάζουν τη διαφορά έως και τους 25 πόντους (40-65), παίρνοντας τη νίκη τελικά με 62-81.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 26 πόντους (3/3διπ., 6/7τριπ., 2/2β.), ενώ ακολούθησε ο Γουίλιαμς με 13 πόντους.

Στη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου θα συναντήσει τον νικητή της αναμέτρησης Άρης – Ηρακλής (2/10), με το ματς να είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, η οποία πήρε από πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα (4-14 στο 5’). Το Ρέθυμνο Cretan Kings συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75μ. για το 8-22, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-24 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι παίκτες μας μέτρησαν ακόμη 4 τρίποντα έως το 14ο λεπτό για τη μεγαλύτερη διαφορά (17-34). Ο ΑΣ Παπάγου αντέδρασε και μείωσε σε 28-39, αλλά το 10ο τρίποντο έφερε το 28-45, με το 31-45 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας συνέχισε να ευστοχεί από μακρινή απόσταση, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (40-65 στο 27’). Από κει και πέρα, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου «κατέβασαν ταχύτητα», με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 62-76 στην 4η περίοδο, αλλά το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στο Ρέθυμνο Cretan Kings με σκορ 62-81.

Διαιτητές: Θεονάς, Τσώνος, Μαυρέλης.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 31-45, 48-67, 62-81.

ΑΣ Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης 2, Κοντολάτος, Τρίχας 3(1), Κυρίτσης 12(1), Χρυσός 6, Ρεγκούζας 2, Αγγελόπουλος 2, Τσιτσιγιάννης 10(1), Σώφρονας 9(1), Μπασδέκης 15(3), Κώτσης 1, Καρακατσάνης.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Γκάρετ 3(1), Γουίλιαμς 13(2), Χριστοδούλου 5(1), Χότον 9, Κουρέπης, Μαραγκάκης 3(1), Καμπερίδης 1, Γαρέζος 3(1), Χάρις 9(3), Γκόρντον 3, Ραζής 6(2), Φράνκαμπ 26 (6).