Ήττα – μαχαιριά για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Με ένα τρίποντο τουΠάσαλιτς από τα 7,5 μέτρα, ο Πανιώνιος νίκησε με 70-67 με «ανατροπή» και πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League μετά από τέσσερις αγώνες.

Την 4η συνεχόμενη ήττα του γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 70-67 από τον Πανιώνιο Su Casa, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Η Κρητική ομάδα κρατούσε την τύχη στα χέρια της, καθώς μετά το μέτριο α’ ημίχρονο (30-27) κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (42-53 στο 29’) και να τη διατηρήσει έως και το ξεκίνημα της 4ης περιόδου (47-57 στο 31’). Από κει και πέρα, οι παίκτες μας υπέστησαν «μπλακ άουτ», με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν προβάδισμα με σερί 12-1 (59-58 στο 35’). Το παιχνίδι εξελίχθηκε τελικά σε «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Χότον έγραψε το 65-67 στα 33’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Σάμουελς βρήκε την απάντηση (67-67). Στα 22.6 δευτερόλεπτα η ομάδα μας κρατούσε την τύχη στα χέρια της, αλλά μία λάθος πάσα έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τη νίκη. Ο Πάσαλιτς σούταρε για τρεις πόντους στην «εκπνοή», βρίσκοντας στόχο και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 70-67.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 17 πόντους, με τους Χάρις (14π.) και Γκόρντον (10π.) να ακολουθούν. Η ομάδα μας θα αγωνιστεί την επόμενη Κυριακή στις (16.15) κόντρα στην ΑΕΚ, στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ο Πανιώνιος Su Casa ξεκίνησε καλύτερα, προηγούμενος με 6-0. Διά χειρός Φράνκαμπ η ομάδα μας μείωσε σε 7-6 (3’), ισορροπώντας το παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, η επιθετική δυστοκία των παικτών μας είχε σαν αποτέλεσμα να σημειώσουν ακόμα 5 πόντους στα επόμενα 7 λεπτά, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 17-11 υπέρ των γηπεδούχων.
2ο Δεκάλεπτο
Στη 2η περίοδο τα λάθη περιορίστηκαν, με την ομάδα μας εμφανίζεται με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Αυτό αποτυπώθηκε γρήγορα στον πίνακα του σκορ, με τον Χάρις να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο για το 18-18 με σερί 7-1 (12’). Μάλιστα, ο Λι έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα μας με 19-20 (14’). Ο Φράνκαμπ διεύρυνε τη διαφορά και το συνολικό σερί σε 13-2 (19-24), με το 21-27 (15’) να αποτελεί το μεγαλύτερο προβάδισμα. Όμως, η αστοχία στα επόμενα 2 λεπτά και τα λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή με σερί 8-0 (29-27 στο 18’). Μάλιστα, χρειάστηκαν συνολικά 5 λεπτά για να σκοράρει ξανά, με τον Φράνκαμπ να διαμορφώνει το 32-29 του α’ ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Το τρίποντο του Λαμπρόπουλου στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε άμεση απάντηση. Οι Χριστοδούλου, Χάρις και Γκόρντον «έχτισαν» σερί 12-5, περνώντας ξανά μπροστά με 37-41 (23’). Μάλιστα, ο Χάρις συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75μ. και με δύο δικά του τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (39-47 στο 25’). Μάλιστα, ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (42-53 στο 29’), με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 47-54 στο γ’ δεκάλεπτο.
4ο Δεκάλεπτο
Με τρίποντο του Καμπερίδη ξεκίνησε η 4η περίοδος (47-57), αλλά στη συνέχεια η αστοχία έδωσε το δικαίωμα στον Πανιώνιο Su Casa να ισοφαρίσει σε 57-57 (35’) και να περάσει μπροστά με 59-58. Ο Φράνκαμπ απάντησε με τρίποντο, με το ματς να έχει μετατραπεί σε ντέρμπι (65-65 στο 38’). Ο Χότον κέρδισε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, βάζοντας την ομάδα μας μπροστά (65-67) και ενώ απέμεναν 33’’. Ο Σάμουελς ισοφάρισε εκ νέου στα 22.6 δευτερόλεπτα, αλλά  οι παίκτες μας κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Όμως, μία λάθος πάσα του Χριστοδούλου έδωσε την ευκαιρία στον Πανιώνιο να «κλέψει» τη νίκη. Τελικά ο Πάσαλιτς με εύστοχο τρίποντο στην «εκπνοή» έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 70-67.
Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Λόρτος.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-29, 47-54, 70-67.
Πανιώνιος Su Casa (Σκαραφίγκας): Βεργίνης, Λαμπρόπουλος 20 (2), Καμπερίδης 6 (2), Ντόρις, Σάμουελς 22, Πάσαλιτς 8 (1/7 σουτ), Καμαριανός 3 91), Λι 3, ΜαΓκίλ 8, Μάρτιν.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 9, Χάρις 14 (4/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λι 7 (2/8 σουτ, 3/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκόρντον 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 17 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 3 (1), Ραζής, Χότον 7 (8 ριμπάουντ), Μάρεϊ, Μαραγκάκης.