“Χ”ρυσό βαθμό πήρε στην Θεσσαλονίκη ο Εργοτέλης!

Με το 6ο γκολ του Κατσικοκέρη, οι “κιτρινόμαυροι” απέδρασαν από το “Κλεάνθης Βικελίδης” με 1-1!

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν το προβάδισμα στο 15ο λεπτό χάρις σε γκολ του Ακόστα μετά την κάθετη πάσα του Κώστα Καπετάνου.

Ο Εργοτέλης ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Βελλίδη όταν ο Μιχάλης Φραγκουλάκης έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Κατσικοκέρη και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ του επιθετικού των “κιτρινόμαυρων” λειτούργησε καταλυτικά για τον Εργοτέλη που στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Καραγεωργίου βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία της ομάδας και απειλήθηκαν μόνο στο 84ο λεπτό όταν ο Φατί σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πίρσον.

Ο Γερμανός γκολκίπερ έκανε την απόκρουση του αγώνα στις καθυστερήσεις όταν απέκρουσε την κεφαλιά του Λαζαρίδη δίνοντας στην ομάδα του έναν σημαντικό βαθμό.