Την έριξε στα ”Πηγάδια”

Ο Εργοτέλης μετά από δύο αγωνιστηκές επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 0-1 της Ξάνθης στα Πηγάδια, χάρις σε γκολ του Ρομάνο. Χειροκροτήθηκε από τον κόσμο ο Καραγεωργίου.

Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία πέρασε το πρώτο ημίωρο του αγώνα με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα αναγνωριστικό παιχνίδι και θα μπορούσαμε να πούμε πως «φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη». Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό με την Ξάνθη να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από αδράνεια στην άμυνα του Εργοτέλη ο Τζούνιορ δεν έδιωξε όπως θα ήθελε, και άθελα του έστρωσε στον  Μαρσελίνιο, ο οποίος έκανε το πλασε, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ. Ο Μπούντιμιρ έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης και ο Ρομάνο με πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νίκος Παπαδόπουλος άφησε τον Σουάνη στον πάγκο και πέρασε στο παιχνίδι τον Μπούγκα. Ο νεοεισελθών παίκτης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ όταν σε τακουνάκι που επιχείρησε η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η Ξάνθη είχε μια μικρή υπεροχή στο υπόλοιπο του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να επιλύσει, ενώ από την άλλη πλευρά ο Εργοτέλης περιοριζόταν πιο πολύ σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Εργοτέλη να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη.