Νίκη και θέαμα από τον Εργοτέλη

Ένας πολύ καλός Εργοτέλης επικράτησε εύκολα 2-0 του Πανιωνίου, ένα σκορ που αδικεί την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, η οποία θα μπορούσε να είχε δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της.

Ένας πολύ καλός Εργοτέλης επικράτησε εύκολα 2-0 του Πανιωνίου, ένα σκορ που αδικεί την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, η οποία θα μπορούσε να είχε δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της. Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα, επικράτησαν εύκολα με 2-0 του Πανιωνίου και αν δεν «κατέβαζαν στροφές» μετά την επίτευξη του δευτέρου τέρματος θα μπορούσαν να είχαν πετύχει μια ευρείας έκταση νίκη, η οποία θα μπορούσε να είχε επιτευχθεί και από το πρώτο ημίχρονο όταν ο Εργοτέλς έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 3΄απείλησαν για πρώτη φορ εστία του Μάχο όταν τι σουτ του Ρομάνο πέρασε άουτ. 2 λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους/. Ο Βερπακόβσκις έκαμε την σέντρα, ο Μπούντιμιρ πήρε  την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Σασιασβίλι, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε  να κάνει το 1-0. Ο Εργοτέλης συνέχισε να έχει την υπεροχή, χωρίς ωστόσο να απειλήσει αισθητά την εστία του Μάχο καθώς κάποια μακρινά σουτ δεν ανησύχησαν τον Αυστριακό γκολκίπερ. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν για πρώτη φορά απειλητικοί στο παιχνίδι με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Μήτρογλου πάσαρε στον Κοντοέ, αυτός άδειασε τον Χίμπλιγκερ, όμως το πλασέ που έκανε δεν ανησύχησε τον Δασκαλάλη. Από εκεί και πέρα στο γήπεδο υπήρχε μόνο Εργοτέλης. Οι γηπεδούχου μέσα σε 2 λεπτά έχασαν 3 σημαντικές ευκαιρίες να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα. Μετά από σέντρα του Ρουμπάκη στο 37΄ η κεφαλιά του ανενόχλητου Μπούντιμιρ έφυγε άουτ.  Στο ίδιο λεπτό ο Μπέτο βρέθηκε απέναντι στον Μάχο, το πλασέ του όμως έφυγε άουτ Στο 4. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρομάνο επιχείρησε να κρεμάσει τον Μάχο με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Δευτερόλεπτα πριν λήξει το ημίχρονο, έγινε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα Ο Κουμορτζί, έβαλε μία (ανόητη, το λιγότερο) τρικλοποδιά στον Μπέτο, μπροστά στον διαιτητή και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 για ένα ολόκληρο 45λεπτο… Τα πράγματα όπως ήταν αναμενόμενο κύλησαν ομαλά για τον Εργοτέλη που πήρε μια από τις πιο εύκολες νίκες του στο πρωτάθλημα. <a href=”http://www.coveritlive.com/mobile.php/option=com_mobile/task=viewaltcast/altcast_code=22158014cb” >Εργοτέλης – Πανιώνιος</a>