«Μύρισε» Ευρώπη για τον Εργοτέλη!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και κάνοντας μεγάλη ανατροπή, ο Εργοτέλης κέρδισε 3-1 την Καβάλα πιάνοντας πλέον την 5η θέση στην βαθμολογία.

Oι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν τους 31 βαθμούς και πλέον βρίσκονται σε τροχιά πλέι – οφ κάνοντας δικαιολογημένα όνειρα για έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Με τον Μάρις Βερπακόφσκις να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος, ο Εργοτέλης απειλούσε συνεχώς την εστία του Γκαλίνοβιτς, δίχως όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σε μια από τις επιθέσεις του Εργοτέλης, ο Θάνος αρνήθηκε το πέναλτι σε ανατροπή του Βερπακόφσκις από τον Πετκάκη. Σαν να μην έφτανε αυτό στον Εργοτέλη, η Καβάλα ευτύχησε να προηγηθεί στην αμέσως επόμενη επίθεση όταν ο Αμπντούν βρήκε τον Ονουάτσι με εξαιρετική κάθετη πάσα και ο Νιγηριανός δεν δυσκολεύτηκε να ευστοχήσει κάνοντας το 0-1. Ο Εργοτέλης δεν το έβαλε κάτω και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε με κεφαλιά του Μπέτο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη που θα τους διατηρούσε σε τροχιά Ευρώπης. Και απέδειξαν ότι φέτος θέλουν να ανεβάσουν ψηλά τον πήχη. Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη, δίχως όμως να σκοράρουν. Τελικά, στο 71ο λεπτό ο Σιόντης ανέτρεψε τον Λεάλ με τον Θάνο να δείχνει την “άσπρη βούλα”. Ο Ουρουγουανός ευστόχησε και ο Εργοτέλης κάνοντας το 2-1 πήρε μια σπουδαία νίκη που τον ανέβασε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. <a href=”http://www.coveritlive.com/mobile.php/option=com_mobile/task=viewaltcast/altcast_code=9f45ccee24″ >Εργοτέλης – Καβάλα</a>