Είχε να συμβεί από το 1978 για την Εθνική!

Αυτό που έκανε η Εθνική Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο με το Καζακστάν είχε να το καταφέρει 45 ολόκληρα χρόνια

θνική Ελλάδας ήταν καταιγιστική κόντρα στο Καζακστάν χθες Πέμπτη (21/3), καθώς επικράτησε με σκορ 5-0 στην «Opap Arena» και προκρίθηκε στον τελικό των play offs του Nations League, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ερχόμενη Τρίτη (26/3, 19:00) τη Γεωργία με έπαθλο μία θέση στο Euro 2024.

Η «γαλανόλευκη» στο πρώτο 45λεπτο προηγήθηκε με 4-0, μετατρέποντας σε… περίπατο την αναμέτρηση με το Καζακστάν και αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα σημειώνει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο από το μακρινό 1978!

Συγκεκριμένα, στις 11 Οκτωβρίου του 1978 η Εθνική είχε επιβληθεί με το εντυπωσιακό 8-1 της Φινλανδίας για τα προκριματικά του τότε Κυπέλλου Εθνών, με την Ελλάδα να σκοράρει πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Σκόρερ της «γαλανόλευκης» σε εκείνο το ματς ήταν ο Τάκης Νικολούδης (15′ και 25′), ο Θωμάς Μαύρος (38′ και 44′) και ο Γιώργος Δεληκάρης (25′).

© Πηγή: to10.gr