Ελβετία-Τσεχία 0-1

Δεν έκαναν ιδανική πρεμιέρα οι Ελβετοί στην Βασιλεία που ηττήθηκαν με 0-1 από την Τσεχία.

Πρόσωπο του αγώνα ο 25χρονος Σβέρκος που πέρασε στο παιχνίδι σαν αλλαγή και σκόραρε το γκολ της νίκης.

Ο Κουν παρέταξε την Ελβετία με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπενάλιο, με τον Λιχτστάινερ στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Μανίν στο αριστερό και τους Μίλερ, Σεντέρος στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Ινλέρ και Φερνάντες αγωνίστηκαν ως αμυντικοί μέσοι, με τον Μπεχραμί να καλύπτει τη δεξιά πλευρά στη μεσαία γραμμή και τον Μπαρνέτα την αριστερή. Φρέι και Στρέλερ αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο. Από την πλευρά του, ο Μπρούκνερ παρέταξε την Τσεχία με ενισχυμένο κέντρο, σε σύστημα 4-5-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τσεχ, με τον Γκριγκέρα δεξιά στην άμυνα, τον Γιανκουλόφσκι αριστερά και τους Ρόζεναλ, Ουϊφαλούσι στην… καρδιά των μετόπισθεν. Γκάλασεκ, Πόλακ και Γιάρολιμ ήταν οι τρεις αμυντικοί μέσοι, με τον Σιόνκο να κινείται πιο μπροστά, στη δεξιά πλευρά και τον Πλάσιλ να καλύπτει τη θέση του αριστερού μέσου. Μοναδικός προωθημένος για τους τυπικά φιλοξενούμενους ο Κόλερ. Η Ελβετία είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και τις καλύτερες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η Τσεχία έριξε το βάρος στη σωστή αμυντική λειτουργία, ενώ στην επίθεση έψαχνε μονίμως το κεφάλι του υψηλόσωμου Γιάν Κόλερ. Μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των Τσέχων ήταν ο Αλεξάντερ Φρέι, ο οποίος, όμως, στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε προς το τέλος του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί με την έναρξη της επανάληψης. Ο άσος της Ντόρτμουντ, μόλις στο 3ο λεπτό, απείλησε την αντίπαλη εστία από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, στο μακρινό σουτ με το δεξί που επιχείρησε. Η πρώτη καλή στιγμή για την Τσεχία σημειώθηκε στο 14′. Ο Γιάρολιμ σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Μανίν και πήρε τροχιά προς το τέρμα, αλλά ο Μπενάλιο δεν αιφνιδιάστηκε και απομάκρυνε ενστικτωδώς την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα (16′), ο Μπεχραμί σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Τσεχ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ινλέρ στο 19′, με τον πορτιέρο της Τσέλσι να μπλοκάρει το αριστερό σουτ του μέσου της Εθνικής Ελβετίας, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 21′ έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μπενάλιο με βολέ τροφοδότησε τον Φρέι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Τσεχ, αλλά το δεξί πλασέ που επιχείρησε δεν είχε δύναμη και ο Τσέχος τερματοφύλακας απομάκρυνε την μπάλα με τα πόδια. Ύστερα από δεκατέσσερα λεπτά δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση, η Τσεχία απείλησε για δεύτερη φορά το τέρμα του Μπενάλιο. Ο Πλάσιλ σέντραρε από τα αριστερά, αλλά ο Κόλερ δεν κατάφερε να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας και να “πιάσει” την κεφαλιά. Στο 36′, ήταν η σειρά των Ελβετών να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Ο Φρέι σούταρε δυνατά με το δεξί αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Τσεχ να απομακρύνει την μπάλα με τα δύο χέρια. Ο τραυματισμός, πάντως, του αρχηγού της Εθνικής Ελβετίας στο 43′ αποτέλεσε πλήγμα για το συγκρότημα του Γιάκομπ Κουν. Ο επιθετικός της Μπορούσια Ντόρτμουντ αποχώρησε τραυματίας και έγινε αλλαγή με την έναρξη της επανάληψης. Ο Χακάν Γιακίν πήρε τη θέση του άτυχου Φρέι… Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία έφτασε μόλις μία φορά κοντά στο γκολ, αλλά δεν λάθεψε. Η Ελβετία είχε την υπεροχή, τις ευκαιρίες, όμως παρέμεινε… άσφαιρη. Στο 66′, ο Λιχτστάινερ σέντραρε από τα δεξιά, ο Γιακίν βρέθηκε εντελώς μόνος στο σημείο του πέναλτι, αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα (71′), η Τσεχία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Βάτσλαβ Σβέρκος, που πέρασε στο ματς ως αλλαγή, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Ελβετών αμυντικών, μπήκε μόνος στη μεγάλη περιοχή και με δεξί εξαιρετικό πλασέ “νίκησε” τον Μπενάλιο, κάνοντας το 0-1. Η Ελβετία έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 80′. Ο Τσεχ ήταν αυτός που απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Μπαρνέτα από το ύψος της περιοχής και στη συνέχεια ο Βονλάντεν έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήταν πάλι για τους Ελβετούς, με την κεφαλιά του Ντερντιγιόκ στο 89′ να μην βρίσκει στόχο.

Ελβετία (Γιάκομπ “Κόμπι” Κουν): Μπενάλιο, Μανίν, Σεντέρος, Λιχτστάινερ (75′ Βονλάντεν), Ινλέρ, Φρέι (46′ Χακάν Γιακίν), Στρέλερ, Φερνάντες, Μπαρνέτα, Μπεχραμί (84′ Ντερντιγιόκ), Μίλερ. Τσεχία (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Πόλακ, Γκάλασεκ, Γιανκουλόφσκι, Σιόνκο (83′ Βλτσεκ), Κόλερ (56′ Σβέρκος), Γιάρολιμ (87′ Κόβατς), Πλάσιλ, Ουϊφαλούσι, Ρόζεναλ.