Τσέχια-Πορτογαλία 1-3

Η Τσεχία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πήρε τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Ρικάρντο. Εκείνη που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα ήταν η Πορτογαλία. Στο 7’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο άλλαξε ταχύτατα την μπάλα με τον Νούνο Γκόμες υπό τη… […]

Η Τσεχία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πήρε τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Ρικάρντο. Εκείνη που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα ήταν η Πορτογαλία. Στο 7’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο άλλαξε ταχύτατα την μπάλα με τον Νούνο Γκόμες υπό τη… διακριτική παρακολούθηση της τσεχικής άμυνας. Ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε απέναντι από τον Πετρ Τσεχ, ο οποίος τον σταμάτησε, όμως αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ντέκο, που με διπλή προσπάθεια και εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των αντιπάλων αμυντικών έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η απάντηση των παικτών του Κάρελ Μπρούκνερ δεν άργησε. Στο 17’ ο Λίμπορ Σιόνκο με κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής έπειτα από κόρνερ του Γιάροσλαβ Πλασίλ κεραυνοβόλησε τον Ρικάρντο ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου μέρους οι παίκτες των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε δυνατά, πολλές φορές και αντιαθλητικά μαρκαρίσματα, με τις καλές φάσεις να απουσιάζουν πλήρως για την Τσεχία. Οι Πορτογάλοι από την πλευρά τους μην μπορώντας να μπουν στην αντίπαλη περιοχή προσπάθησαν με μακρινά σουτ, ωστόσο ο Πετρ Τσεχ σε δύο περιπτώσεις (25’ και 41’) αντέδρασε σωστά στις προσπάθειες του Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ ο Ντέκο είχε ένα σουτ λίγο πάνω από το δεξί παραθυράκι του γκολκίπερ της Τσέλσι (24’). Στην επανάληψη οι Ίβηρες ήταν πιο επιθετικοί και εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα των μεσοεπιθετικών τους απείλησαν πολλές φορές την εστία των Τσέχων. Ο Νούνο Γκόμες είχε ένα αδύναμο πλασέ από καλή θέση στο 53’ και δύο λεπτά αργότερα μετά από λάθος του Ρόζεναλ καθυστέρησε να εκτελέσει με αποτέλεσμα να κοπεί. Στο 58’ ο Τσεχ απέκρουσε με τα πόδια του σουτ του Σιμάο και τέσσερα λεπτά μετά κεφαλιά του Ουιφαλούσι έφυγε ελάχιστα άουτ με τους Σιόνκο και Μπάρος να μην προλαβαίνουν να κάνουν την προβολή. Στην επόμενη επίθεση η Πορτογαλία πήρε το προβάδισμα, όταν ο Ντέκο με εξαιρετική παράλληλη πάσα βρήκε τον Κριστιάνο Ρονάλντο και αυτός με δεξί σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-1. Οι Τσέχοι πέρασαν στην επίθεση προσπαθώντας κυρίως με ψηλές μπαλιές να φτάσουν στο γκολ, ειδικά μετά την είσοδο του Γιαν Κόλερ στον αγώνα. Από μία τέτοια φάση λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση, ωστόσο στο 84’ ο Ρικάρντο αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Σιόνκο διατηρώντας την πρωτοπορία στο σκορ για την ομάδα του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρικάρντο Κουαρέσμα έκανε το 3-1. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε απέναντι από τον Τσεχ, αλλά προτίμησε να σερβίρει στον άσο της Πόρτο για το 3-1. Με το τελευταίο σφύριγμα του Κύρου Βασσάρα (ο οποίος είχε μια διαιτησία χωρίς προβλήματα με τους βοηθούς Μποζατζίδη και Σαραϊδάρη) η Πορτογαλία έφτασε τους έξι βαθμούς αφήνοντας την Τσεχία στους τρεις. Οι συνθέσεις των ομάδων: Τσεχία (Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Ουιφαλούσι, Ρόζεναλ, Πόλακ, Γκάλασεκ (73’ Κόλερ), Γιανκουλόφσκι, Ματεγιόφσκι (68’ Βλτσεκ), Πλασίλ (85’ Γιάρολιμ), Σιόνκο, Μπάρος. Πορτογαλία (Σκολάρι): Ρικάρντο, Φερέιρα, Μποσίνγκουα, Πέπε, Καρβάλιο, Πετίτ, Μουτίνιο (74’ Μέιρα), Σιμάο (80’ Κουαρέσμα), Ντέκο, Ρονάλντο, Γκόμες (79’ Αλμέιδα).