Φόρεσε το Ευρωπαϊκό της “κουστούμι” η ΑΕΚ

Σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στα Play Off του Europa League έκανε η ΑΕΚ μέσα στην Ρουμανία κερδίζοντας την Κραϊόβα 2-0.

Η “Ένωση” στο πρώτο ημίχρονο μπορεί μην μπήκε καλά και να απειλήθηκε η εστία της, ωστόσο μετά το 20 λεπτό ανέβασε στροφές και έχασε τεράστιες ευκαιρίες με Μάνταλο και Κλωναρίδη για να ανοίξει το σκορ, χωρίς να το πετύχουν.

Στην επανάληψη η ομάδα του Καρντόσο ανέβηκε στο γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Λιβάγια (γκολ, ασίστ) κέρδισε 2-0 και μπορεί να σκέφτεται ήδη τον αντίπαλο της στα Play Off.

Πιο συγκεκριμένα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ όταν ο Λιβάγια σέντραρε και ο Μάνταλος με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης με ένα τρομερό σουτ του Κροάτη μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 δίνοντας από σήμερα το εισιτήριο για την επόμενη φάση στην Ένωση.