Εγκλήματα και δώρα!

Ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα σωστά για 45 λεπτά. Προηγήθηκε με τον Σεμέδο (37′), δεν απειλήθηκε και έδειχνε σιγουριά. Στην επανάληψη, όμως, η ανύπαρκτη αποβολή του Μπενζιά και η κάκιστη εικόνα των Πειραιωτών, έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να σκοράρει 3 γκολ σε 28 λεπτά. Αστοχες επιλογές του Μαρτίνς, μοιραίος ο Μεριά, τραγική αμυντική λειτουργία στο Β’ ημίχρονο.

Το Champions League είναι η διοργάνωση που εκθέτει τα λάθη. Και ο Ολυμπιακός βίωσε αυτή την πραγματικότητα με τον χειρότερο τρόπο. Με τα εγκλήματα και τα… δώρα που δόθηκαν απλώχερα στο Ράικο Μίτιτς, να κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Με τον Ολυμπιακό, από το ζενίθ του πρώτου ημιχρόνου, με γκολ υπέρ του και με χωρίς πίεση στην άμυνά του, να βρίσκεται μέσα σε λιγότερο από 30 λεπτά στο καναβάτσο.

Με τρία γκολ παθητικό και μία σκληρή ήττα. Καθώς το τελικό 3-1 δίνει προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα και για τη συνέχεια και τη μάχη της 3ης θέσης.

Για την ιστορία σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σεμέντο, ενώ για τον Ερυθρό οι Βούλιτς, Μιλούνοβιτς και Μποακί.