Επιτέλους νίκη για τον Ηρόδοτο!

Ο Ηρόδοτος επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Βλαχιώτη στη Σπάρτη και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη από το Νοέμβριο!

Στο πρώτο του παιχνίδι για φέτος δίχως τον Γιάννη Τάτση στον πάγκο, ο Ηρόδοτος ταξίδεψε στην Σπάρτη για να αντιμετωπίσει τον Αστέρα Βλαχιώτη με για την 17η αγωνιστική. Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού έψαχνε τρόπο να βγάλει αντίδραση μετά από τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και κατάφερε να το δείξει ήδη από το πρώτο ημίχρονο.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ηρόδοτος κατάφερε να προηγείται με 2-0 στη λήξη του πρώτου 45λέπτου, με τον Ποζατζίδη να σκοράρει και τις δύο φορές. Ο νέος παίκτης του Ηροδότου άνοιξε το σκορ στο 15’ έπειτα από σέντρα του Γκόμεζ, ενώ «έγραψε» και το 2-0 στο 43’ μετά από πάσα του Κόρτσαμ.

Ο Ηρόδοτος είχε πάει για τη νίκη και φρόντισε να το δείξει και στην «επανάληψη», πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Χαλκιαδάκη στο 58’ μετά από σέντρα του αρκετά κινητικού Γκόμεζ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα τέρμα στο 64’, το οποίο ακυρώθηκε, αλλά εν τέλει μείωσαν σε 3-1 στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 με τον Φλεντσμπουργκ.

Με το 3-1 στην Σπάρτη, ο Ηρόδοτος πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο στο πρωτάθλημα.