Θρασύμβουλος-Ολυμπιακός 2-3

Παρουσιάζοντας το ίδιο κακό πρόσωπο με τα προηγούμενα ματς ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-3.

Οι πρωταθλητές προβλημάτισαν για άλλη μια φορά, παρ΄ όλο που προηγήθηκαν 2-0 με τους Μενδρινό (18′) και Νούνιες (29′). Ο Ολυμπιακός είχε κάκιστη απόδοση και δίκαια ισοφαρίστηκε από τον Θρασύβουλο με τους Αναστασάκο (30′) και Μπρη (35′). Τελικά έφτασε στη νίκη με γκολ του Κοβάτσεβιτς στο 89ο λεπτό. Ο Σάκης Τσιώλης προτίμησε να χτυπήσει στα “ίσια” το παιχνίδι παρά να περιμένει τον Ολυμπιακό και παρέταξε την ομάδα του με ένα ευέλικτο 4-2-3-1 το οποίο μετατρεπόταν όταν το επιλέγει Έλληνας τεχνικός σε 4-1-3-2. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Χοσέ Σεγκούρα άλλαξε σχήμα και πρόσωπα μετά το Κυριακκάτικο ντέρμπι με την ΑΕΚ. το 4-5-1 έγινε 4-4-2 με τον Σίσιτς παρτενέρ του Κωνσταντίνου στην επίθεση και τους Ντομί, Ζεβλάκοφ να επιστρέφουν στην βασική ενδεκάδα. Μόνο ο Νικοπολίδης Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια/απάθεια των μέσων του Ολυμπιακού. Ο Ρόκας ήταν σε εξαιρετική ημέρα και άρχισε από τα πρώτα λεπτά να ταλαιπωρεί την άμυνα των ερυθρολεύκων που βάδιζε στα χνάρια της μεσαίας γραμμής με πολλά κενά και λάθος τοποθετήσεις. Η μόνη γραμμή που λειτουργούσε για τους πρωταθλητές ήταν η επίθεση με τους Κωνσαντίνου, Νούνιες, Μενδρινό και Σίσιτς να μάχονται για όλες τις μπάλες και να εκμεταλλεύονται την ανωτερότητά τους σε τεχνική κατάρτιση. Η ανωτερότητα του Θρασύβουλου στον αγωνιστικό μεταφράστηκε σε ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Νικοπολίδη, αλλά όχι σε γκολ αφού ο πορτιέρο των Πειραιωτών είχε αναλάβει προσωπικά την υπόθεση “0” στα μετόπισθεν. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Ρόκα ταλαιπώρησε την άμυνα του Ολυμπιακού έκανε το δυνατό σουτ του λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας έδιωξε εξαιρετικά σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους αλλά ο Μίχος δεν κατάφερε από την μεγάλη περιοχή και δεξιά να παραβιάσει την εστία του Νικοπολίδη, που έδιωξε και πάλι σε κόρνερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και το πλήρωσαν στην πρώτη οργανωμένη επίσκεψη των πρωταθλητών στα καρέ του Κωστάκη. Στο 18ο λεπτό ο Πάντος βρήκε τον Κωνσταντίνου μέσα στην μεγάλη περιοχή, αυτός πάσαρε στον Μενδρινό στο ύψος του πέναλτι, που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους “ερυθρόλευκους”. Για το επόμενο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία με τον Θρασύβουλο να δείχνει επηρεασμένος από το τέρμα του Μενδρινού. Μοναδικό “ξέσπασμα” ένα σουτ του Ρόκα στο 27′ αλλά και πάλι ο Νικοπολίδης δεν άφησε την εστία του να παραβιαστεί. Ένα λεπτό αργότερα ο Νούνιες αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ατομική ενέργεια και όμορφο τελείωμα. Ο Αργεντίνος βγήκε τετ α τετ με τον Κωστάκη αλλά το πλασέ που επιχείρησε έδιωξε με τα πόδια ο πορτιέρο των γηπεδούχων. Στην επαναφορά από θέση διαγώνια και δεξιά ο Νούνιες κατάφερε να νικήσει τον Κωστάκη με δυνατό σουτ στην γωνία και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό. Δικαίωση για τον Θρασύβουλο Πριν όμως κοπάσουν τα πανηγύρια στον ερυθρόλευκο πάγκο ο Θρασύβουλος πήρε ότι δικαιούταν. Αμέσως μετά τη σέντρα ο Αναστασάκος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσαν να τον κόψουν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού (με τον Ντομί να παραπατάει) και με σουτ από το ύψος του πέναλτι μείωσε για τους γηπεδούχους. Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία του Θρασύβουλου και στην δεύτερη επίσκεψη στα καρέ του Νικοπολίδη μετά το 2-1 ευτύχισαν να πετύχουν και πάλι κοιμώμενη την άμυνα των πρωταθλητών ισοφαρίζοντας το σκορ. Στο 35ο λεπτό και ύστερα από σέντρα σουτ του Μίχου η μπάλα έφθασε στον Μπρη στην μικρή περιοχή και με πλασέ ισοφάρισε για τον Θρασύβουλο, σε φάση παρόμοια με το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων. Χειρότερη η επανάληψη Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να δείχνουν αδυναμία στην δημιουργία φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Θρασύβουλος έδειχνε ότι ήθελε να πετύχει κι άλλο γκολ, όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός. Τελικά, στη μοναδική αξιόλογη φάση, ήρθε ο Κοβάτσεβιτς στο 89΄ να ελιχθεί μέσα στην περιοχή και με πλασέ να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Οι συνθέσεις: Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Ν. Βασιλείου, Λιαπάκης, Μίχος, Κατσίκης (79΄ Χαραλαμπάκης), Δήμος (46΄ Σαλί), Ρόκας, Λουίς, Σωτήρχος, Μπρης (56΄ Πουλάκος), Αναστασάκος. Ολυμπιακός (Χοσέ Σεγκούρα): Νικοπολίδης, Πάντος, Ντομί, Ζούλιο Σέζαρ, Ζεβλάκοφ, Λεντέσμα, Μενδρινός, Πατσατζόγλου, Κωνσταντίνου (46΄ Κοβάτσεβιτς), Νούνιες (69΄ Μπελούτσι), Σίσιτς (80΄ Τζόρτζεβιτς). Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου) Κίτρινες: Δήμος, Κατσίκης, Ρόκας, Ν. Βασιλείου – Μενδρινός, Ντομί, Λεντέσμα