Ατρόμητος-Άρης 1-2

Πέντε λεπτά έφταναν του Άρη για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας HOL.

Η ομάδα του Μπάγεβιτς στο διάστημα 77΄-82΄ σκόραρε με του Κόκε και Ίβιτς και πήρε το ένα εισιτήριο του τελικού.

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος πέρασε ο Αρης που εκμεταλλεύτηκε τις πολλές αλλαγές του Πάουλο Κάμπος και επικράτησε του Ατρομήτου στο Περιστέρι με 2-1. Ο Κόκε άνοιξε το σκορ στο 77′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ιβιτς διπλασίασε τα τέρματα των νικητών. Στις καθυστερήσεις μείωσε ο Νικολόπουλος. Μπορεί ο Ατρόμητος να έδινε το πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν, καθώς πρόκειται για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ωστόσο ο Πάουλο Κάμπος θεωρεί πως πιο σημαντικός αγώνας είναι αυτός της Κυριακής με τον Πανιώνιο, όπου οι Περιστεριώτες θα παλέψουν για τη σωτηρία τους στη Σούπερ Λιγκ. Γι αυτό και ξεκούρασε πολλούς βασικούς, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία σε νεαρούς ποδοσφαιριστές να αγωνιστούν. Αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα του πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό, έκανε και ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, άλλα σε καμία περίπτωση δεν παρέταξε τις “ρεζέρβες” όπως έκανε ο Βραζιλιάνος τεχνικός του Ατρομήτου. Οι γηπεδούχοι που είδαν για πρώτη φορά φέτος τόσο μεγάλη προέλευση κόσμου στο γήπεδο, μπήκαν δυνατά και απείλησαν την εστία του Κέλεμεν με τον Φράνκο Λε, ο οποίος έδειχνε επιθετικά ο πιο δραστήριος παίκτης της αναμέτρησης. Ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης άνηκε στον Αρη και συγκεκριμένα στο Κόκε (12′). Στο 23′ ο Περόνε… απάντησε στην ευκαιρία του Κόκε, με τον Κέλεμαν να μπλοκάρει το σουτ του Αργεντίνου επιθετικού. Σιγά σιγά ο Αρης ισορρόπησε και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, καθώς επικράτησε το δυνατό παιχνίδι που είχε ως αποτέλεσμα ο κ. Πολατιάν να δείξει πέντε κίτρινες κάρτες. Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Φράνκο Λε και τον Περόνε να νικήσουν τον Κέλεμαν. Ο Πάουλο Κάμπος στο 57′ αναγκάστηκε να αλλάξει τα σχέδια του ρίχνοντας στο παιχνίδι τον γελαδάρη στη θέση του τραυματία Κορακάκη. Αντίθετα ο Μπάγεβιτς έκανε πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας τον Φελίπε δίπλα στον Κόκε. Ο Αρης με αντεπιθέσεις κυρίως προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνος για την εστία του Ανδρούτσου, όμως ο οι γηπεδούχοι κρατούσαν εύκολα το μηδέν στην άμυνα που τους διατηρούσε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Όλα αυτά μέχρι το 77′ Σε εκείνο το σημείο η τύχη ήταν με τους “κίτρινους”, καθώς ο Ανδρούτσους γλίστρησε και δεν κατάφερε να πιάσει την μπάλα από το αδύναμο σουτ του Κόκε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ιβιτς από σέντρα του σκόρερ με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδος του. Το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μειώσει με τον Νικολόπουλο στις καθυστερήσεις. Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου Διαιτητής: Λάζαρος Πολατιάν (Πέλλας) Ατρόμητος (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Αποστολόπουλος (79′ μερίνο), Γεωργίου, Μαρσέλο Ολιβέιρα, Κορακάκης (57′ Γελαδάρης), Τρέχο, Φράνκο Λε, Περόνε (67′ Νικολόπουλος), Ιωάννου, Κριπιντίρης, Ρόβας. Αρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο (88′ Πρίττας), Αουρέλιο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γιάχιτς, Γκαρσία, Τόνι Κάλβο (63′ Φελίπε), Ιβιτς (88′ τζεντίλ), Κόκε.