Ολυμπιακός-Θρασύμβουλος 3-1

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός “τσέκαρε” το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας και στο “Γεώργιος Καραισκάκης” του Θρασύβουλου με 3-1. Κοβάτσεβιτς, Κωνσταντίνου και Νούνιες πέτυχαν τα “ερυθρόλευκα” τέρματα ενώ ο Μανίκας σημείωσε αυτό των φιλοξενούμενων. Ο Θρασύβουλος θα μπορούσε να βάλει… φωτιά στο παιχνίδι όμως μόλις στο 5ο λεπτό […]

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός “τσέκαρε” το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας και στο “Γεώργιος Καραισκάκης” του Θρασύβουλου με 3-1. Κοβάτσεβιτς, Κωνσταντίνου και Νούνιες πέτυχαν τα “ερυθρόλευκα” τέρματα ενώ ο Μανίκας σημείωσε αυτό των φιλοξενούμενων. Ο Θρασύβουλος θα μπορούσε να βάλει… φωτιά στο παιχνίδι όμως μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Ρόκας αστόχησε σε πέναλτι, σημαδεύοντας το δοκάρι του Σηφάκη, με τη συνέχεια του αγώνα να ανήκει εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” εν ριπή οφθαλμού μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο τον αγώνα και στο 21ο λεπτο προηγούνταν ήδη με 3-0, χάρη σε τέρματα των Κοβάτσεβιτς, Κωνσταντίνου και Νούνιες. Το μόνο, που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά στο 34ο λεπτό, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μανίκας. Όπως ήταν φυσικό, το δεύτερο μέρος αποτέλεσε τυπική διαδικασία και αποδείχτηκε μια καλή ευκαιρία για να δώσουν οι δύο προπονητές χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίκτες, που δεν αγωνίστηκαν πολύ εώς τώρα. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, όπως δεν άλλαξε και το σκορ με τον Ολυμπιακό να παίρνει δια περιπάτου το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό που θα γίνει στο Καυτανζόγλειο στις 17 Μαϊου, όπου θα βρει απέναντι του τον Αρη, σε μια επανάληψη της μονομαχίας του 2005 για τον ίδιο θεσμό. Γήπεδο: “Γεώργιος Καραϊσκάκης” Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών) Ολυμπιακός (Χοσέ Σεγκούρα): Σηφάκης, Ντομί, Ζούλιο Σέζαρ, Πάντος (66′ Λαμπρόπουλος), Παπαδόπουλος, Μενδρινός, Λεντέσμα, Μπελούτσι, Νούνιες (76′ Κατσικογιάννης), Κοβάτσεβιτς, Κωνσταντίνου (56′ Λούα Λούα) Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Π. Βασιλείου, Λιαπάκης (46′ Πουλάκος), Χαραλαμπάκης, Ν. Βασιλείου, Κατσίκης, Μπελεγρίνης, Τσαγκαράκης, Ρόκας, Μπρης (Αλβες), Μανίκας (73′ Φράγκος), Γκάγκας.