Στους ‘4’ o Ολυμπιακός

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους “4” του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά αλλά η ανωτερότητα βασικών μονάδων του Ολυμπιακού έφεραν το 0-2 πριν την συμπλήρωση του 25ου λεπτού. Ο Νούνιες στο 10′ και ο Μήτρογλου στο 23′ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κωνσταντίνου τελείωσαν την υπόθεση πρόκρισης. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να πάρει την ισοπαλία με τον καλύτερό του παίκτη, Ααρόν, να μειώνει τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης και τον Ριμπέιρο να ισοφαρίζει στο 88ο λεπτό. Ο Άνχελ Πεντράθα επέλεξε ένα κλασικό 4-4-2 για να διεκδικήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης είχε η ομάδα του. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο 23χρονος Μπαντής με τους Μαλαγκουένιο και Κατσαμπή μπροστά του στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της οπισθοφυλακής ο Ραγκουέλ με τον Γιαννούλη στα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Πουρσανίδης με τον Γκαρσία σε ρόλο αμυντικών χαφ, με τον Μαυγενίδη στα δεξιά τους και τον Παπαστεργιανό αριστερά. Επιθετικό δίδυμο για τους γηπεδούχους ο ταλαντούχος Ααρόν με τον 29χρονο Φονσέκα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Χοσέ Σεγκούρα παρουσίασε μία ενδεκάδα με πολλές αλλαγές. Πολλοί από τους βασικούς ποδοσφαιριστές της ομάδας έμειναν στον Πειραιά για να ξεκουραστούν ενόψει της δύσκολης συνέχεια στο πρωτάθλημα και ο Ισπανός τεχνικός έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής να αγωνιστούν. 4-4-2 και για τον Ολυμπιακό με τον Μιχάλη Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια και τους Πάντο Ζεβλάκοφ, Σέζαρ και Ντομί στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. (ο Γάλλος αμυντικός επανεμφανίστηκε μετά από 5 1/2 μήνες απουσίες λόγω του σοβαρού τραυματισμού στο πόδι του). Στην μεσαία ο Λεντέσμα ήταν το μοναδικό αμυντικό χαφ με τον Πατσατζόγλου δεξιά του, τον Μενδρινό αριστερά και τον Λιονέλ Νούνιες σε ελεύθερο ρόλο. Στην επίθεση για τους πρωταθλητές έπαιξαν οι Κωνσταντίνου και Μήτρογλου. Το έργο του Ηρακλή ήταν δύσκολο και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με ένα γρήγορο γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Άνχελ Πεντράθα μπήκα πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησαν να πιέσουν αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρία μπροστά από την εστία του Σηφάκη. Η άμυνα του Ολυμπιακού έδειχνε να ψάχνει τα πατήματά της αλλά δεν πλήρωσε τα πολλά κενά που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο.Σε εκείνο το χρονικό σημείο η τεχνική κατάρτιση ενός ποδοσφαιριστή άλλαξε την ροή του αγώνα. Ο Λιονέλ Νούνιες έστησε την μπάλα έξω από την μεγάλη του Μπαντή και αριστερά, εκτέλεσε αριστοτεχνικά τη στημένη μπάλα, στέλνοντας την στρογγυλή θεά στο δεξί κάθετο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει πορτιέρο του Ηρακλή. Το γκολ του Αργεντίνου ισσορόπησε το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι γνώριζαν πως πλέον τα περιθώρια πρόκρισης είχαν στενέψει απελπιστικά και οι ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά το πολύ καλό μακρινό σουτ του Τάσου Πάντου μετά από ατομική ενέργεια και επέλαση, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπαντή. Ότι δεν κατάφερε ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού κατάφεραν σε συνεργασία οι δύο επιθετικού των πρωταθλητών. Στο 23ο λεπτό ο Κωνσταντίνου τράβηξε όλη την άμυνα του Ηρακλή πάνω του άνοιξε εξαιρετικά την μπάλα δεξιά για τον επερχόμενο Μήτργογλου και ο νεαρός επιθετικός αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Μαλαγκουένιο πλάσαρε τον Μπαντή και σφράγισε την πρόκριση για τον Ολυμπιακό. Όπως ήταν αναμενόμενο οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν ταχύτητα στη συνέχεια και περίμεναν τον Ηρακλή στο μισό γήπεδο με σκοπό να εκμεταλλευθούν τους οποίους κενούς χώρους δημιουργήθηκαν. Ο Ηρακλής “πήρε” τους χώρους που απλόχερα έδωσε ο Ολυμπιακός και δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά στον Σηφάκη. Στο 35ο λεπτό έδιωξε λανθασμένα με τα πόδια ο Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά ο 23χρονος γκολκίπερ απέκρουσε με τα πόδια, διορθώνοντας το λάθος του στην αρχή της φάσης. Ο Ηρακλής συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα με τον ταλαντούχο Ααρόν αλλά μέχρι το 42′ δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευθεί. Σε εκείνο το λεπτό ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων έκανε το κοντρόλ με το στήθος μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σηφάκη. Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο περισσότερη σημασία είχε η επιστροφή των Γκαλέτι και Μπράνο στο χορτάρι παρά ο αγώνα ο ίδιος. Ο Ισπανός αντικατέστησε τον Ντομί που έκανε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας πως δεν αντιμετωπίζει πλέον κανένα πρόβλημα. Κεφάτος ήταν και ο Λουτσιάνο Γκαλέτι που έληξε όλο αυτό το διάστημα από την ενδεκάδα των πρωταθλητών. Στο 73’΄ο Ντομί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά στον Γκαλέτι ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπαντής αποσόβησε το 1-3, με δεύτερη προσπάθεια. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μισό του αγώνα έδειχνε περισσότερο κεφάτος από τον Ηρακλή που δεν συνέχισε όπως τελείωσε το ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την κατοχή της μπάλας σε φάσεις μπροστά από τα καρέ του Μπαντή. Τελικά, το παιχνίδι τελείωσε με ένα γκολ του Ριμπέριο δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Βραζιλιάνος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ παραβίασε την εστία του Σηφάκη που φέρει ευθύνη στο γκολ.

Hρακλής: Μπαντής, Μαλαγκουένιο, Ραγκουέλ (78′ Δράμπης), Κατσαμπής, Γιαννούλης (62′ Εντίνιο), Μαυρογενίδης, Πουρσανίδης, Παπαστεργιανός (71′ Ριμπέϊρο), Φονσέκα, Γκαρσία, Ααρόν

Ολυμπιακός : Σηφάκης, Σέζαρ, Ζεφλάκοφ, Πάντος, Ντομί (77′ Ραούλ Μπράβο), Λεντέσμα, Πατσατζόγλου, Μενδρινός, Νούνιες, Κωνσταντίνου (81′ Μπελούτσι), Μήτρογλου (62′ Γκαλέτι)