H κλοπή της Χιλιετίας

Με τον Κάκο να δίνει την πρόκριση στον Ατρόμητο ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 χωρίς ωστόσο να είναι αυτό αρκετό.

Με τον Τάσο Κάκο να γίνεται ο αρνητικός πρωταγωνιστής και να σπρώχνει τον Ατρόμητο στους “4” ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 αλλά δεν προκρίθηκε.

Ο ΟΦΗ με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 (67′ Σίμιτς, 72′ αυτ. Μιχαηλίδης), όμως τελικά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρόκριση. Οι “μελανόλευκοι” ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με αριθμητικό μειονέκτημα καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σίμιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Γιώργος Παράσχος δεν είχε περιθώρια μετά το εις βάρος του 3-1 του πρώτου αγώνα και παρέταξε την ομάδα του με επιθετικό σχήμα (4-3-3). Ο Τζόρβας ήταν κάτω απο τα δοκάρια, Γκάγκουλα, Μπαρκαουάν, Πίτσος και Σταυρακάκης αποτελούσαν την αμυντική τετράδα, Σφακιανάκης, Ταραλίδης και Γκάντσεφ ήταν η τριπλέτα στην μεσαία γραμμή, ενώ στην επίθεση ήταν οι Νουαφόρ, Πετρόπουλος και Πόποβιτς. Ο Γκιγιέρμο Όγιος απο την άλλη ήταν περισσότερο συντηρητικός στις επιλογές του (4-4-1-1). Ο Μιχαηλίδης ήταν κάτω απο τα δοκάρια, Γελαδάρης, Κατεμής, Ανατολάκης και Ολιβέϊρα αποτελούσαν την αμυντική τετράδα των φιλοξενούμενων. Σκοπελίτης, Ιωάννου, Ρόβας, Κορακάκης ήταν στην μεσαία γραμμή, ενώ ο Λουτσιάνο έδινε βοήθειες στον Περόνε που ήταν ο μοναδικός προωθημένος. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο σε όσους βρέθηκαν στο Παγκρήτιο. Οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά απο την εστία του Μιχαηλίδη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν το μυαλό τους κυρίως στην άμυνα και όποτε τους δινόταν η ευκαιρία προσπαθούσαν να βγουν σε κάποια αντεπίθεση. Στο 4′ ο Λουτσιάνο εκτέλεσε κόρνερ απο δεξιά, ο Ιωάννου έκανε κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μακριά απο την εστία του Τζόρβα που είχε τον έλεγχο της φάσης. Επτά λεπτά αργότερα, ο Λουτσιάνο έκανε μια εντυπωσιακή κούρσα απο δεξιά (απέφυγε δυο παίκτες), όταν όμως έφθασε στην περιοχή δεν έκανε καλό γύρισμα για τον Περόνε και ο Μπαρκαουάν πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ. Η πρώτη αξιόλογη φάση των Κρητικών έγινε στο 17′. Ο Πόποβιτς εκτέλεσε κόρνερ απο δεξιά, ο Κορακάκης αντί ν’ απομακρύνει, ουσιαστικά έστρωσε την μπάλα στον Σφακιανάκη που ακολουθούσε, όμως ο μέσος του ΟΦΗ δεν έκανε καλό σουτ απο το ύψος της περιοχής και έστειλε άουτ την μπάλα. Κάπου εκεί οι δυο ομάδες βγήκαν εντελώς εκτός ρυθμού, οι παίκτες των δυο ομάδων έκαναν… διαγωνισμό στις λανθασμένες πάσες, με αποτέλεσμα να φθάσουμε στο 30′ χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Σ’ εκείνο το σημείο ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ απο δεξιά. Ο Λουτσιάνο προσπάθησε ν’ απειλήσει απο εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρβας έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα. Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να αγχώνονται κάτι που φαινόταν στις κινήσεις τους, ενώ δεν είναι τυχαίο ότι αρκετές φορές υποδείχθηκαν σε θέση οφσάιντ (υπήρχαν και λανθασμένες αποφάσεις του επόπτη…). Στο 35′ ο Νουαφόρ έκανε ατομική προσπάθεια απο αριστερά και μόλις μπήκε στην περιοχή γύρισε στο ύψος του ημικυκλίου όπου ακολουθούσε ο Γκάντσεφ, όμως ο Βούλγαρος έκανε απογοητευτικό σουτ και έστειλε την μπάλα πολύ μακριά απο την εστία του Μιχαηλίδη. Στο 39′, ο Γκάντσεφ έκανε λάθος στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Σκοπελίτης έκανε ένα φιλόδοξο σουτ απο εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρβας δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό είχαμε την τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα, όταν ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ λίγο κάτω απο την μεσαία γραμμή προς την πλευρά του ΟΦΗ. Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε ν’ απειλήσει απο εκείνο το σημείο, όμως ο Τζόρβας απομάκρυνε με γροθιές αρχικά, ενώ στην συνέχεια του έγινε επιθετικό φάουλ και εκεί σταμάτησε η φάση. Στο 44′ οι οπαδοί του ΟΦΗ απογοητευμένοι απο την εμφάνιση της ομάδας τους άρχιζαν να φωνάζουν διάφορα συνθήματα (τα περισσότερα υβριστικά) με αποδέκτες τους παίκτες, τον Φανούρη Βατσινά αλλά και τον Κάκκο (στο 6′ ήταν η πρώτη φορά που ο διαιτητής άκουσε υβριστικά συνθήματα και ζήτησε να γίνουν παρατηρήσεις απο τα μεγάφωνα). Μέσα σε αυτό το… μη οικογενειακό κλίμα οδηγηθήκαμε στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γιώργος Παράσχος είχε αντιληφθεί ότι η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου δεν μπορούσε ν’ αποδώσει και με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έριξε στον αγώνα τους Σίμιτς και Ντρούλιτς αντί των Γκάντσεφ και Πόποβιτς. Οι δυο αλλαγές ήταν αυτές που άλλαξαν την εικόνα του αγώνα απο το 55′ και μετά. Πρώτα απ’ όλα στο 57′ ο Ατρόμητος άγγιξε το γκολ καθώς ο Περόνε βρέθηκε στο ύψος της περιοχής του ΟΦΗ χωρίς αντίπαλο, όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του Τζόρβα. Αυτή η φάση ήταν το… ηλεκτροσόκ που έψαχναν οι γηπεδούχοι, καθώς απο εκείνο το σημείο και μετά απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 58′, οι παίκτες του ΟΦΗ κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα με τον Σταυρακάκη να γίνεται τελικός αποδέκτης απο δεξιά, όμως το σουτ δεν κατέληξε στα δίχτυα καθώς ο Μιχαηλίδης έπεσε στην αριστερή γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Πίτσος έκανε σέντρα απο αριστερά, ο Πετρόπουλος πήρε την κεφαλιά όμως ο Μιχαηλίδης έπεσε στην δεξιά γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σταυρακάκης έκανε σέντρα απο δεξιά, ο Πίτσος γύρισε με το κεφάλι στην μικρή περιοχή όπου ο Πετρόπουλος προσπάθησε να κάνει το γυριστό σουτ, όμως ο Ανατολάκης έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του επιθετικού των γηπεδούχων, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του και οι συμπαίκτες του απομάκρυναν την μπάλα απο την περιοχή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο Κάκκος θεώρησε ακούσιο το χέρι του Ανατολάκη και έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Στο 67′, οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς. Ο Σταυρακάκης ελίχθηκε απο δεξιά και σούταρε με το αριστερό απο το ύψος της περιοχής, ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε αρχικά, όμως η μπάλα παρέμεινε στα καρέ των φιλοξενούμενων, με τον Σίμιτς να εκμεταλλεύεται την αναστάτωση και με αριστερό σουτ απο το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Μιχαηλίδη (1-0). Με την σέντρα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση και έψαξαν την ισοφάριση, όμως στο 69′ το σουτ του Σκοπελίτη απο το ύψος της περιοχής, κόντραρε στον Μπαρκαουάν και ο Τζόρβας μπλόκαρε με ευκολία. Τρία λεπτά αργότερα η τύχη “χαμογέλασε” στον ΟΦΗ που διπλασίασε τα τέρματα του! Αρχικά ο Μιχαηλίδης πραγματοποίησε εκπληκτική διπλή επέμβαση σε σουτ των Σίμιτς και Σταυρακάκη, όμως οι Περιστεριώτες δεν απομάκρυναν σωστά απο την περιοχή τους, ο Ταραλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με καταπληκτικό σουτ λίγο κάτω απο την μεσαία γραμμή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά χτύπησε στην πλάτη (!) του πορτιέρο των φιλοξενούμενων και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-0! Μάλιστα, κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών ο Ταραλίδης έπαθε τράβηγμα και αντικαταστάθηκε απο τον Ρουμπάκη, με τον Γιώργο Παράσχο να ολοκληρώνει τις αλλαγές του (αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα). Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να το καταλάβουν καλά-καλά είχαν βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο και προσπαθούσαν με βαθιές μπαλιές να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα του ΟΦΗ. Ο Όγιος έκανε πιο επιθετική την ομάδα, χρησιμοποιώντας τους Τσίγκα και Λε αντί των Ρόβα και Ιωάννου, όμως οι “γιόμες” δεν είχαν σταματημό… Οι Κρητικοί απο την άλλη, έψαχναν το τρίτο γκολ. Στο 85′ ο Ντρούλιτς με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση φορ τον Σίμιτς, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαηλίδη που απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ το σουτ του Σέρβου. Στο επόμενο λεπτό ο Κορακάκης σούταρε απο το ύψος της περιοχής, όμως ο Τζόρβας έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα. Ο Ατρόμητος συνέχισε να προσπαθεί να φθάσει στο γκολ της πρόκρισης, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις ο αγώνας μπήκε στις καθυστερήσεις άρχισαν να προσέχουν τα νώτα τους. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίτσος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να παίζει ουσιαστικά με δέκα παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους και δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, έγινε η φάση που έκρινε την ομάδα που πήρε την πρόκριση. Στο 95′ ο Κάκος υπέδειξε ανύπαρκτο φάουλ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ υπέρ του Τσίγκα. Ο Λουτσιάνο το εκτέλεσε με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος. Ωστόσο ο Κερκυραίος διαιτητής δεν μπορούσε να αφήσει ημιτελές το έργο του. Διατάζει επανάληψη και αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σίμιτς. Ο Βραζιλιάνος το εκτέλεσε και πάλι κάνοντας το 2-1 στέλνοντας την ομάδα του στους “4” του κυπέλλου Ελλάδας. Συνθέσεις ΟΦΗ (Γ. Παράσχος): Τζόρβας, Γκάγκουλα, Μπαρκαουάν, Πίτσος, Σταυρακάκης, Πόποβιτς (46′ Ντρούλιτς), Ταραλίδης (75′ Ρουμπάκης), Σφακιανάκης, Γκάντσεφ (46′ Σίμιτς), Πετρόπουλος, Νουαφόρ. Ατρόμητος (Γ. Όγιος): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Κατεμής, Ανατολάκης, Ολιβέϊρα, Σκοπελίτης, Ιωάννου (76′ Λε), Ρόβας (76′ Τσίγκας), Λουσιάνο, Κορακάκης, Περόνε. Ζημιές και τραυματίες Ο Κάκος σφύριξε αμέσως την λήξη του αγώνα και αμέσως οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ στράφηκαν προς το μέρος του. Στις εξέδρες υπήρξαν συμπλοκές οπαδών του ΟΦΗ και του Ατρομήτου όπου τραυματίστηκαν ελαφρά δύο οπαδοί των φιλοξενούμενων. Στην συνέχεια περίπου 100 οπαδοί του ΟΦΗ πολιόρκησαν το Παγκρήτιο Στάδιο κρατώντας κλειστές τις πόρτες σπάζοντας ότι βρουν μπροστά τους. Οι δυνάμεις της Αστυνομίας πέταξαν κροτίδες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστούν ελαφρά δύο φίλαθλοι του ΟΦΗ που βρίσκονταν έξω από το Παγκρήτιο Στάδιο. Στο μεταξύ ο Κάκος και η αποστολή του Ατρομήτου δεν έφευγαν από το γήπεδο και στις 21.30 αποχώρησε η αποστολή του ΟΦΗ γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους της Κρητικής ομάδας εν αντιθέσει με το τι συνέβη πριν από λίγες ημέρες. Τζόρβας, Ντρούλιτς και Νουαφόρ άρχισαν να ακούν το όνομα τους.

Επεισόδιο με Παράσχο Στην συνέχεια ακολούθησε ο Γιώργος Παράσχος με τον οποίο δημιουργήθηκε ένα μικρό επεισόδιο καθώς τον αποδοκίμασαν και κάποιοι οπαδοί του ΟΦΗ κινήθηκαν εναντίον του. Αυτός δεν αντέδρασε και με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Αυτό το επεισόδιο είχε ως αποτέλεσμα να δακρύσει ο τεχνικός του ΟΦΗ.

21.30: Ο Κάκος αναχωρεί Δύο ώρες μετά την λήξη του αγώνα ο Τάσος Κάκος αναχωρεί από το Παγκρήτιο Στάδιο υπό την συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης και αφού ακούει έντονες αποδοκιμασίες.