Άρης – Ξάνθη 1-0

Με γκολ του Γιάχιτς, ο Άρης νίκησε 1-0 την Ξάνθη στον δεύτερο προημιτελικό και πήρε το εισιτήριο για τους “4” του Κυπέλλου.

Ο Άρης πήρε το εισιτήριο για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το 0-0 που είχε αποσπάσει στο πρώτο ματς. Εκεί η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο, με τους “κίτρινους” να έχουν ως μεγάλο στόχο την παρουσία στον πρώτο τους τελικό Κυπέλλου μετά τη σεζόν 2004-05, όπου είχαν τεθεί αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό. Από την πλευρά της, η Skoda Ξάνθη πάλεψε το ματς, όμως δεν είχε “αντίδοτο” στο γκολ που δέχτηκαν στο τελευταίο 20λεπτο, με τους Ακρίτες να έχουν φτάσει τρεις φορές την τελευταία τετραετία στους “4” του θεσμού, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να ψάχνουν τα πατήματά τους στο χορτάρι του “Κλεάνθης Βικελίδης”, έχοντας στο βάθος του μυαλό τους ότι πρωταρχικός στόχος είναι να διαφυλάξουν τα νώτα τους, με δεδομένο το 0-0 του πρώτου προημιτελικού στα “Πηγάδια”. Στη συνέχεια όμως, ο Άρης ήταν αυτός που έδειξε μεγαλύτερη επιθετική διάθεση και “φρεσκάδα” στο παιχνίδι του, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και επιχειρώντας με στρωτό ποδόσφαιρο και παιχνίδι από τα πλάγια να διασπάσει την καλά στημένη άμυνα της ομάδας του Νίκου Κεχαγιά. Το 13ο μάλιστα λεπτό λίγο έλειψε να αποδεχτεί… γούρικο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν εκπληκτική διπλή ευκαιρία για να παραβιάσουν την εστία των Ακριτών καθώς ο Γκσπούρνινγκ “κατέβασε τα ρολά”, δίνοντας συνέχεια στις θετικές επεμβάσεις του από τον παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό, που είχαν ως αποκορύφωμα την επέμβαση με τα πόδια στο κοντινό πλασέ του Σαριέγκι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Νεμπεγλέρας βρέθηκε αμαρκάριστος από θέση δεξιά και έκανε σέντρα-ξυράφι στο πρώτο δοκάρι, ο Κόκε πετάχθηκε στο πρώτο δοκάρι και έπιασε το πλασέ πάνω στην κίνηση, με τον Γκσπούρνινγκ να αποκρούει ενστικτωδώς με τη δεξιά του γροθιά. Ο κίνδυνος όμως δεν είχε περάσει για την Ξάνθη, με τον Σιστόν να γίνεται κάτοχος της μπάλας στην επαναφορά αλλά τον Αυστριακό γκολκίπερ να λέει και πάλι “όχι”, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία και αποκρούοντας τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπέδούχοι έφτασαν και πάλι μία ανάσα από το πολυπόθητο γκολ, με τον Νέτο να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, και τον Ίβιτς να κάνει το γυριστό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, το οποίο όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ. Στη συνέχεια, και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Γκσπούρνινγκ δεν χρειάστηκε να κάνει άλλες επεμβάσεις, με την άμυνα της Ξάνθης να καταφέρνει να ανταποκρίνεται με σχετική επιτυχία στην επιθετική -κατά διαστήματα- ορμή των γηπεδούχων (οι παίκτες του συνελήφθησαν τέσσερις φορές σε θέση οφσάιντ), και τους παίκτες της να προσπαθούν με τη σειρά τους να απειλήσουν την εστία του Χαλκιά με γρήγορες αντεπιθέσεις. Η μοναδική φορά πάντως που οι οπαδοί των “κιτρίνων” καρδιοχτύπησαν ήταν στο 27′, με τον Τόμιτς να τροφοδοτεί τον “δαιμόνιο” Ρατζίνσκι στα πλάγια, τον Καναδοπολωνό να βγάζει ωραία σέντρα από τα αριστερά με το δεξί πόδι, και τον προωθημένο Διγκόζη να βρίσκεται αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, με το μονοκόμματο όμως σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά. Σε αντίθεση με το “συγκρατημένο” ξεκίνημα των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος, Άρης και Ξάνθη ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι περισσότερο γρήγορος, και αμφότερους τους αντιπάλους να κυνηγούν το “χρυσό” γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Αουρέλιο να κάνει επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά και τον Κόκε να επιχειρεί το πλασέ πάνω στην κίνηση, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ. Η “απάντηση” της Ξάνθης ήταν άμεση, με τους Ακρίτες να φτάνουν με μεγαλύτερες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ και να έχουν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να παραβιάσουν την εστία του Χαλκιά. Στο 51′ ο Ραντζίνσκι έκανε επέλαση από τα αριστερά, έβγαλε την κατάλληλη στιγμή παράλληλη μπαλιά για τον Τόμιτς ο οποίος είχε εφορμήσει προς την περιοχή του Άρη, όμως ο Κροάτης μέσος έπιασε “αέρα”, κλωτσώντας έτσι μία μοναδική ευκαιρία για το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετική θέση, λίγο πίσω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τον Τόμιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση (ίσως και θέλοντας να εξιλεωθεί για την προηγούμενη άτυχη στιγμή του), και τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά. Μετά το πρώτο “εκρηκτικό” 15λεπτο, οι δύο τερματοφύλακες “ηρέμησαν” για λίγο καθώς δεν καταγράφηκε κάποια μεγάλη φάση μέχρι το 70ο λεπτό, με τον Μπάγεβιτς να προχωρεί σε δύο αλλαγές για να “φρεσκάρει” την ενδεκάδα, αποσύροντας τους Σιστόν και Σανσόν και περνώντας στη θέση τους Ζεντίλ και Κάλβο αντίστοιχα. Στο 71′ ο Κεχαγιάς αντικατέστησε τον Λαμπριάκο με τον Πένκο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το “Κλεάνθης Βικελίδης” πήρε… φωτιά από τις ενθουσιώσεις αντιδράσεις των φίλων του Άρη, που είδαν την ομάδα τους να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από τη σέντρα του Κάλβο από θέση δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Ίβιτς επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε στον Γιάχιτς, ο οποίος με υπέροχο γυριστό σουτ “εκτέλεσε” τον ανίκητο μέχρι εκείνη τη στιγμή Γκσπούρνινγκ. Το γκολ αυτό ανάγκασε τον Κεχαγιά να ρισκάρει μιας που η ομάδα του χρειαζόταν απαραίτητα ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση, με τον Κιντάνα να παίρνει τη θέση του Διγκόζη, ενώ στα επόμενα λεπτά οι Ακρίτες πίεσαν, ψάχνοντας απελπισμένα την ισοφάριση. Στο 75′ το σουτ του Πένκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Χαλκιά, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και τρία λεπτά αργότερα (78′) σουτ του Τόμιτς. Ο Άρης από την πλευρά του έψαχνε για το δεύτερο γκολ προκειμένου να “κλειδώσει” το ματς, με τον Ρίκκα να διώχνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κόκε στο 82′, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Παπαδόπουλου έστειλε τη μπάλα άουτ. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία της Ξάνθης να ισοφαρίσει σημειώθηκε στο 87′, με το σουτ του Ραντζίνσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει απελπιστικά άουτ, ενώ στα τελευταία οκτώ λεπτά(συμπεριλαμβανομένων και των πέντε των καθυστερήσεων) ο Χαλκιάς δεν είδε την εστία του να απειλείται, με τον Άρη να πανηγυρίζει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο. Μοναδικό μελανό σημείο στο ματς, το οποίο είχε έναν αδιάκοπο ρυθμό στο δεύτερο μέρος, ήταν τα επεισόδια που έλαβαν χώρα στα τελευταία λεπτά εντός αγωνιστικού χώρου ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, τα οποία οδήγησαν μάλιστα στο διαιτητή Δαλούκα να δείξει μία κόκκινη και δύο κίτρινες κάρτες. Oι συνθέσεις των δύο ομάδων: Άρης (Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Αουρέλιο, Σιστόν (63′ Ζεντίλ), Ίβιτς, Κόκε (90′ Πρίττας) Γιάχιτς, Σανσόν (63′ Κάλβο) Νεμπεγλέρας Skoda Ξάνθη (Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Ζουέλα (86′ Άλβα) Τζιωρτζόπουλος, Διγκόζης (74′ Κιντάνα), Ρίκκα, Γκρζέλακ, Τόμιτς, Λαμπριάκος (71′ Πένκο) Ραντζίνσκι Διαιτητής: Γ.Δαλούκας (Θεσσαλίας)