Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Πήραν προβάδισμα για την πρόκριση οι “ερυθρόλευκοι”

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη με το γκολ του Ροντρίγκεζ στο 30′.

Οι “ερυθρόλευκοι” φιλοξένησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης, στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, νικώντας την με 1-0, για το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους, όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου, έγινε από τον Ροντρίγκεζ στο 30′.

Στο δεύτερο 45λεπτο και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για γκολ, όμως καμία από τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμένει ως το σφύριγμα της λήξης.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός παίρνει σημαντικό προβάδισμα, για την ρεβάνς που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρέτσος, Ντόι, Ανδρούτσος (64′ Ρέαμπτσουκ), Βρουσάι (79′ Μπουχαλάκης), Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Κασάμι (64′ Χάμες Ροντρίγκες), Μασούρας, Γκάρι Ροντρίγκες (69′ Ροντινέι), Αραμπί (69′ Μπακαμπού)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά), Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (46′ Καμάτσο), Ετέμπο, Μαντσίνι, Ιτούρμπε (65′ Πάλμα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (35′ Γκρέι)