Χάντμπολ – Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική (29-27)

Με το… δεξί μπήκε η εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2023, καθώς επιβλήθηκε του Βελγίου στην πόλη Χάσελτ με 29-27, σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου.

Στο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, ήταν μπροστά στο σκορ με 14-12.

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Τζηράς με εννέα τέρματα, ενώ καλή εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια πραγματοποίησε ο Μπουκοβίνας με 31% σε ποσοστό επεμβάσεων (12/39 αποκρούσεις), ο οποίος πέτυχε και γκολ. Επόμενος αντίπαλος της ελληνικής ομάδας είναι η Τουρκία, την οποία η εθνική θα υποδεχθεί την Κυριακή (7/11, 17:00) στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Το Βέλγιο προηγήθηκε 2-0, ωστόσο η εθνική ισοφάρισε 3-3, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η ελληνική ομάδα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα στο 16΄ με το πέναλτι του Τζηρά (6-7), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παπαδιονυσίου «έγραψε» το 6-8. Ντανεσί και Κοέτερς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 19΄ (8-8), αλλά οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα βρέθηκαν εκ νέου στο +2 (8-10) στο 22΄ με τα τέρματα των Κωστακίδη και Ηλιόπουλου. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έκλεισε» το α΄ μέρος μπροστά στο σκορ με 14-12, ενώ ο Μιχαηλίδης έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην εθνική στο 32΄ (12-15).

Το Βέλγιο αντέδρασε και ισοφάρισε στο 36΄ με τον Γκλοριέ (16-16), ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «οικοδεσπότες» στο 42΄ (20-18). Όμως, η ελληνική ομάδα είχε τις λύσεις, καθώς πέτυχε τέσσερα «αναπάντητα» γκολ (σ.σ. τρία ο Τζηράς και ένα ο Παπαδιονυσίου) και προσπέρασε στο σκορ στο 47΄ (20-22). Ο Ντε Μπόιλε μείωσε άμεσα για τους γηπεδούχους (21-22), ωστόσο στη συνέχεια η εθνική δεν επέτρεψε στο Βέλγιο να πλησιάσει πιο κοντά στο σκορ…

Αντίθετα, με νέο γκολ του Τζηρά η «γαλανόλευκη» απέκτησε εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στο 50΄ (22-25) και ένα λεπτό αργότερα ο Κωστακίδης έφερε την εθνική στο + 4 (22-26). Η εξέλιξη αυτή έγειρε ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας, καθώς το μόνο που κατάφερε το Βέλγιο ήταν να μειώσει σε 27-26 στο 57΄. Παπαδιονυσίου και Μάλλιος αποκατέστησαν την… τάξη (26-29), προτού ο Κολμάν διαμορφώσει το τελικό σκορ, δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλά): Λέτενς, Σέρας, Κοέτερς 4, Μπράουν, Κολμάν 2, Βαν Κόσεν 4, Ομς, Ντανεσί 1, Μαρσάλ, Γκλοριέ 7, Μπολάερς, Βανχόβε, Ζιλέ, Ντε Μπόιλε 5, Ρενιέ, Καντέλ 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 4, Μπόσκος, Λιάπης 1, Μυλωνάς 3, Μάλλιος 2, Μιχαηλίδης 1, Ασβεστάς, Μπουκοβίνας 1, Δομπρής, Τζηράς 9, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 4, Κρητικός 2, Αραμπατζής, Παπαντωνόπουλος.

© Πηγή: to10.gr