Αυτή είναι η Ελλάδα

Αυτή, ναι, ήταν Εθνική! Η επίσημη αγαπημένη παίζοντας εξαιρετικό
μπάσκετ και αφήνοντας πίσω της κακή την εικόνα της πρεμιέρας απέναντι
στην Ισπανία, συνέτριψε τη Γερμανία με 87-64.

Αυτή, ναι, ήταν Εθνική! Η επίσημη αγαπημένη παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και αφήνοντας πίσω της κακή την εικόνα της πρεμιέρας απέναντι στην Ισπανία, συνέτριψε τη Γερμανία με 87-64. Εξαιρετική άμυνα, που εγκλώβισε τους Νοβίτσκι και Κέιμαν (13 και 4 πόντους αντίστοιχα), καθώς και άριστες επιλογές στην επίθεση από τους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, οι οποίοι έκαναν το μεγάλο βήμα για την κατάληψη τουλάχιστον της τρίτης θέσης του δευτέρου ομίλου. Σπουδαία εμφάνιση από όλους τους παίκτες, πρώτος σκόρερ ο Σπανούλης με 23 πόντους, ευχάριστη έκπληξη ο Γλυνιαδάκης. Επόμενος αντίπαλος την Πέμπτη στις 15:00 οι ΗΠΑ. Ο αγώνας: Ο Παναγιώτης Γιαννάκης επιφύλασσε μία έκπληξη στην πρώτη πεντάδα: ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης ξεκίνησε στη θέση «5», με προφανή αποστολή να περιορίσει τον Κρις Κέιμαν. Ο άσος του Αμαρουσίου ξεκίνησε πολύ καλά και με ένα καλάθι και μία ασίστ στον Αντώνη Φώτση η Εθνική προηγήθηκε με 4-0, ενώ ένα τρίποντο του Αντώνη Φώτση έφερε το σκορ στο 7-0. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα κι ένα ρεπερτόριο που περιλάμβανε κλεψίματα, τάπες και τον περιορισμό του Ντιρκ Νοβίτσκι, η επίσημη αγαπημένη έφτασε στο +10 (12-2) με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογα καλή, αφού οι Γερμανοί άρχισαν να βρίσκουν σουτ από την περιφέρεια (5/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο), ενώ ο Νοβίτσκι, που έμεινε άποντος στα πρώτα οκτώ λεπτά αφυπνίστηκε. Την ίδια ώρα η ζώνη του Ντιρκ Μπάουερμαν προκάλεσε προβλήματα στην ελληνική επίθεση, που έδειχνε να «βραχυκυκλώνει» και να μην έχει λύσεις. Ένα 10-2 έφερε τα «πάντσερ» να προηγούνται 23-21 με τη λήξη της περιόδου. Οι οδηγίες στην ανάπαυλα φαίνεται πως αφύπνισαν την Εθνική. Με «ατσαλένια» άμυνα και ώριμες επιλογές στην επίθεση η ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα της επανάληψης και με ένα σερί 12-0 έφτασε στο 33-23. Ο πρώτος πόντος των Γερμανών στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε 5:09 πριν τη λήξη του ημιχρόνου με μία βολή του Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος-όπως και ο Κρις Κέιμαν-ασφυκτιούσε και πάλι από την πίεση. Οι αντίπαλοι μην έχοντας στηρίγματα στα πρόσωπα των δύο ΝΒΑερ της ομάδας κατέφυγαν σε μακρινά σουτ. Οι Ντέμοντ Γκριν και Πασκάλ Ρόλερ κρατούσαν ζωντανή τη Γερμανία, που πλησίασε σε 39-33. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Σπανούλη και ένα όμορφο λέι απ του Διαμαντίδη αποκατέστησαν την τάξη κι έφεραν την Ελλάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 44-33. Η εξαιρετική εικόνα της Εθνικής συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Σπουδαία άμυνα, σωστές επιθέσεις και αρκετοί αιφνιδιασμοί συνέθεταν την εικόνα της ελληνικής ομάδας, την ίδια ώρα που οι Γερμανοί αναγκάζονταν σε… κλεφτοπόλεμο τριών πόντων μη μπορώντας να βρουν σκορ κοντά στο καλάθι. Η διαφορά άρχισε να εκτοξεύεται φτάνοντας με τη λήξη του δεκαλέπτου στο +21, 69-48. Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα και μοναδικό ενδιαφέρον είχε η τελική… έκταση της διαφοράς. Άλλωστε και οι δύο προπονητές, Παναγιώτης Γιαννάκης και Ντιρκ Μπάουερμαν, έριξαν στο παρκέ παίκτες με μικρότερο χρόνο συμμετοχής. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +27, 87-60, ενώ το τελικό σκορ ήταν 87-64. Πλέον επόμενη πρόκληση για την Εθνική είναι η αναμέτρηση της Πέμπτης (15:00) απέναντι στις πανίσχυρες ΗΠΑ. Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-33, 69-48, 87-64. Ελλάδα (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 15, Μπουρούσης 5, Ζήσης 2, Σπανούλης 23, Βασιλόπουλος 7, Φώτσης 9, Πρίντεζης 6, Γλυνιαδάκης 8, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 12, Σχορτσιανίτης, Πελεκάνος. Γερμανία (Μπάουερμαν): Κέιμαν 4, Νοβίτσκι 13, Χάμαν, Γιάγκλα 4, Γκριν 11, Όλμπρεχτ 1, Γκάρετ, Ρόλερ 5, Σούλτσε 11, Φέμερλινγκ 7, Τσβίνερ, Βισότσκι 6. *Πολλά μέλη των Πελαργών δεν μπόρεσαν να δουν μεγάλο μέρος του αγώνα, καθώς οι αρχές του γηπέδου απαγόρευαν την είσοδό τους στο γήπεδο επειδή είχαν τύμπανα! Τελικά οι φίλοι της Εθνικής μπήκαν στο κλειστό στο ημίχρονο και άρχισαν να ενισχύουν με τις φωνές και τα τραγούδια τους το ελληνικό συγκρότημα.