Ασημένια κουπιά

Το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του διπλού σκιφ ανδρών κατέκτησαν οι Δημήτρης Μούγιος και Βασίλης Πολύμερος. Οι Έλληνες πρωταθλητές σημείωσαν χρόνο 6:11.72 και τερμάτισαν πίσω από τους Βρετανούς Περτσέιζ και Χάντερ, που πήραν το χρυσό με 6:10.99. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ράσμιουσεν και Χάνσεν με επίδοση 6:12.45. Αυτό ήταν το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο (σε […]

Το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του διπλού σκιφ ανδρών κατέκτησαν οι Δημήτρης Μούγιος και Βασίλης Πολύμερος. Οι Έλληνες πρωταθλητές σημείωσαν χρόνο 6:11.72 και τερμάτισαν πίσω από τους Βρετανούς Περτσέιζ και Χάντερ, που πήραν το χρυσό με 6:10.99. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ράσμιουσεν και Χάνσεν με επίδοση 6:12.45. Αυτό ήταν το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο (σε τέσσερις συμμετοχές) για τον Βασίλη Πολύμερο μετά από αυτό που είχε κατακτήσει το 2004 στην Αθήνα με παρτενέρ τον Νίκο Σκιαθίτη. Οι δύο Έλληνες κατά την απονομή ήταν τυλιγμένη με την ελληνική σημαία, ενώ ο Δημήτρης Μούγιος, που συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, περιεργαζόταν το μετάλλιό του. «Δουλέψαμε πολύ σκληρά», δήλωσαν οι δύο αθλητές. Στην έκτη θέση τερμάτισαν νωρίτερα οι Μπισκιτζή/Τσιάβου. Αναλυτικά η κατάταξη του τελικού: 1. Περτσέιζ/Χάντερ (Μ. Βρετανία) 6:10.99 2. Πολύμερος/Μούγιος (Ελλάδα) 6:11.72 3. Ράσμουσεν/Χάνσεν (Δανία) 6:12.45 4. Μιάνι/Λουίι (Ιταλία) 6:16.15 5. Ζχάνγκ/Σουν (Κίνα) 6:16.69 6. Μπατίστα/Πέρεθ (Κούβα) 6:19.96