Δεν το ήθελε…

Σε μια συγκλονιστική μάχη ανάμεσα σε δύο ομάδες παγκοσμίου επιπέδου
και με τα μετάλλια να είναι φόντο, η Ελλάδα έχασε από την Αργεντινή με
80-78 με τον Βασίλη Σπανούλη να χάνει τρίποντο στη λήξη του ματς!

Ένα τρίποντο μακριά από την «τετράδα» των Ολυμπιακών Αγώνων έμεινε η εθνική ομάδα μπάσκετ. Η επίσημη αγαπημένη ηττήθηκε με 80-78 από την Αργεντινή μετά από έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, με τον Βασίλη Σπανούλη να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης. Έτσι το ελληνικό συγκρότημα περιορίστηκε για τρίτη φορά σε ισάριθμες συμμετοχές της στους Ολυμπιακούς Αγώνες στην πέμπτη θέση, με τους Αργεντινούς να παίρνουν το εισιτήριο και να αναμετρώνται στον ημιτελικό της Παρασκευής με τις ΗΠΑ. Ισπανία-Λιθουανία το άλλο ζευγάρι. Ο αγώνας: Εξ αρχής ήταν προφανές πως θα γινόταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Σε ένα ματς με «κλειστό» ρυθμό, οι δύο ομάδες βάδιζαν σε μία λεπτή ισορροπία και καμία εκ των δύο δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ. Με όπλο τις πολύ καλές επιθετικές επιλογές και την ευστοχία, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο. Με επιθετική αιχμή τον Κώστα Τσαρτσαρή κατάφερνε να φτάσει στο καλάθι απέναντι στους χρυσούς ολυμπιονίκες της Αθήνας, οι οποίοι όμως είχαν (σχεδόν) πάντα έτοιμες τις απαντήσεις χάρη στην κλάση των παικτών τους. Ο Μανού Τζινόμπιλι με τρία συνεχή τρίποντα «εμπόδισε» την Εθνική να χτίσει μία διαφορά. Με πέντε συνεχείς πόντους του Αντώνη Φώτση η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 23-19, αλλά ένα τρίποντο του Κάρλος Ντελφίνο στην εκπνοή (η Αργεντινή είχε 4/6 στην πρώτη περίοδο) οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής, 23-22 υπέρ της Εθνικής. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 26-23 (με ένα 7-0 των Αργεντινών). Έπρεπε να περάσουν τρία λεπτά για να σκοράρει ο Παπαλουκάς και να «λαδώσει» την ελληνική μηχανή. Σκόλα, Νοτσιόνι και Τζινόμπιλι συνέχιζαν να ξεδιπλώνουν τις αρετές τους, την ώρα που ο Βασίλης Σπανούλης δημιουργούσε ρήγματα και είτε τελείωνε μόνος του τις φάσεις επιτυχώς, είτε σέρβιρε έτοιμα καλάθια στους «ψηλούς». Τέσσερις συνεχείς πόντοι του Γιάννη Μπουρούση έφεραν την επίσημη αγαπημένη στο +5, 38-33, όμως δύο τρίποντα των Αργεντινών, από Τζινόμπιλι και Γκουτιέρες, έδιναν συνέχεια στο θρίλερ κλείνοντας το πρώτο μέρος με ισχνό προβάδισμα για το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιαννάκη (40-39). Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Πέντε συνεχή λάθη από την ελληνική ομάδα δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τους Αργεντινούς, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν με 50-46. Πέντε συνεχείς πόντοι του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και κάποιες καλές αμυντικές προσπάθειες διατήρησαν την Εθνική σε επαφή με το σκορ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-56, αλλά με τη γενική αίσθηση πως αν είχαν αποφευχθεί τα λάθη η Εθνική θα μπορούσε να είχε πάρει τον έλεγχο του ματς. Η Εθνική ξεκίνησε άσχημα το τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο άστοχες βολές του Σχορτσιανίτη κι ένα χαμένο κάρφωμα από τον Βασιλόπουλο είχαν ως συνέπεια δύο τριποντάς «βόμβες» κι ένα ακόμη καλάθι του Κάρλος Ντελφίνο, που έφεραν την Αργεντινή στο +7, 64-57. Η αγωνία διατηρήθηκε όμως μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ελληνική ομάδα «απάντησε» με δύο τρίποντα από Φώτση και Ζήση μειώνοντας στον πόντο, 63-64 και λίγο αργότερα με νέα «βόμβα» του «Μπάτμαν» ισοφάρισε σε 66-66. Ο Ντελφίνο όμως ήταν ασταμάτητος και φτάνοντας τους 16 συνεχείς πόντους για την ομάδα του έφερε το σκορ στο 68-71. Ο Τζινόμπίλι έφερε την Αργεντινή στο 72-76, αλλά ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε ξανά στον πόντο, 75-76. Ο σταρ των Σπερς απάντησε με δύο βολές (75-78). Ακολούθησε ένα ακόμη λάθος και ο Τζινόμπιλι, που πλέον είχε πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα των Αργεντινών, έβαλε την ομάδα του μπροστά με 80-75 στα 49’’ πριν το φινάλε. Η Εθνική ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο, όμως ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου με ταμπλό (!) κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του, με 30’’ να απομένουν. Ο Τζινόμπιλι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η τελευταία επίθεση ήταν για την Ελλάδα. Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε την ευθύνη, αλλά αστόχησε, με το ματς να λήγει υπέρ της Αργεντινής με 80-78. Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 55-56, 78-80. Διαιτητές: Μπραζάουσκας, Καριόν, Γιούνγκεμπραντ. Ελλάδα (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπουρούσης, Σπανούλης, Παπαλουκάς, Διαμαντίδης, Βασιλόπουλος, Φώτσης, Σχορτσιανίτης, Ζήσης, Γλυνιαδάκης, Τσαρτσαρής, Πελεκάνος, Πρίντεζης. Αργεντινή (Σέρχιο Ερνάντες): Σκόλα, Τζινόμπιλι, Ρ.Χ. Γκονζάλες, Ομπέρτο, Πριτζιόνι, Πόρτα, Ντελφίνο, Κιντέρος, Λ. Γκουτιέρες, Νοτσιόνι, Χ.Π. Γκουτιέρες, Κάμερικς. .