Φιλική ήττα για τον Ηρόδοτο στα Χανιά

Σε ένα φιλικό με… άρωμα Super League 2, ο Ηρόδοτος ηττήθηκε με 2-1 από τα Χανιά στο γήπεδο Περιβολίων.

Δίκαιη ήττα γνώρισε στα Περιβόλια ο Ηρόδοτος με 2-1 από τα Χανιά, δημιουργώντας όμως ευκαιρίες να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Τα γκολ για τα Χανιά σημείωσαν στο 30′ ο Κόλα και στο 55′ ο Γιαμπερέ, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 23′. Για τον Ηρόδοτο μείωσε με πέναλτι ο Χαλκιαδάκης στο 90′, ενώ  στο 59′ η κεφαλιά του Μασάδο σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι φάσεις του αγώνα

17’ Συρτό σουτ από τον Πολίτη διώχνει ο Κρόστα, νέο σουτ από Καρλίτος μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Ηροδότου
20′ Παράλληλη σέντρα του Γαλεάδη από δεξιά, ο Φαλκάο δεν προλαβαίνει την μπάλα
22′ Απ’ ευθείας φάουλ του Πολίτη από πλάγια δεξιά, δύσκολα ο Κρόστα σε κόρνερ
23′ Από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα μένει στη περιοχή, ο Γιαμπερέ κάνει το σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.
30′ Γκολ για τα Χανιά:  Ο Πολίτης σουτάρει δυνατά, ο Κρόστα  αποκρούει σε πρώτο χρόνο όμως ο Κόλα παίρνει το ριμπάουντ και με συρτό σουτ γράφει το 1-0
38’ Στη κόντρα τα Χανιά με τον Λεμονή να στρώνει δεξιά στον Κόλα αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ
46′ Συρτή σέντρα από τον Μάναλη, προλαβαίνουν οι αμυντικοί προ Κόλα.
55′ Ο Καμαρά επιχειρεί μακρινό δυνατό σουτ αλλά η μπάλα περνάει άουτ
55’ Γκολ για Χανιά: Από κόρνερ του Πολίτη ο Γιαμπερέ νικάει την αντίπαλη άμυνα και με  κεφαλιά κάνει το 2-0
59′ Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους από την κεφαλιά του Μασάδο. Στη εξέλιξη της φάσης μπήκε γκολ αλλά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ
63’ Καλοζυγισμένο σουτ του Κόλα η μπάλα λίγο άουτ
75’ Τετ α τετ ο Μπράβο απέναντι στο Κατσιμήτρο, την τελευταία στιγμή προλαβαίνει με τάκλιν ο Γκανσιέρ και διώχνει
88′ Ο Μπράβο προλαβαίνει τον Πενταράκη και κερδίζει το πέναλτι
90′ Γκολ για τον Ηρόδοτο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαλκιαδάκη

Χανιά (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσίμητρος (72’Πενταράκης), Ρότσα (64’ Ναζίμ), Γιαμπερέ (72’Γκανσιέρ), Ιμεραλιλάι (72’ Σκέντζος), Μπάτζιος (72’ Αγιώτης), Καμαρά (64’ Ελευθεριάδης), Λεμονής (64’ Μπουτσάκης), Ταβάρες (64’ Μπανγκουρά), Κόλα (64’ Σκέντζος), Μάναλης (64’ Καπνίδης), Πολίτης (64’ Μαρτσάκης)

Ηρόδοτος (Θωμάς Στράτος): Κρόστα, Σαρρής, Κυριακίδης (61’ Ροκάκης), Κριεζίου (26’ Γρηγορόπουλος), Ρέτσος (46’Μακρυδάκης), Μασάδο (64′ Πλιάτσικας), Ζιώγας, Γαλεάδης (46’ Γκίνη), Σουρνάκης (46’ Βρεττός), Χαλκιαδάκης, Φαλκάο (64′ Μπράβο)