Διπλό του Ιωνικού στα Περιβόλια και ταφόπλακα στα όνειρα ανόδου των Χανίων

Πραγματοποιώντας μια πολύ κακή εμφάνιση, τα Χανιά ηττήθηκαν με 1-0 από τον Ιωνικό και πλέον κάνουν δώρο στην Athens Kallithea την άνοδο στην Super League 1.

O Oικονομίδης ήταν εκείνος που κατάφερε να πετύχει το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση των Περιβολίων με σουτ έξω από την περιοχή στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης. Αντιθέτως τα Χανιά είχαν ελάχιστες καλές ευκαιρίες στο παιχνίδι με τον Νίλι να είναι εκείνος που δημιούργησε τις περισσότερες φάσεις για λογαριασμό της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη.

Πλέον η ομάδα των Χανίων βρίσκεται έξι βαθμούς πίσω από την ομάδα της Καλλιθέας που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ηλιούπολης με 3-0.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

5′ Πολύ καλή ευκαιρία για τα Χανιά με τον Νίλι να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Μάναλης δεν πρόλαβε την μπάλα που έφυγε άουτ
7′ Καλή στιγμή για τον Ιωνικό με το σουτ του Σαλίνας να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ
27′ Σέντρα Νίλι από τα δεξιά, κεφαλιά Μάναλη καταλήγει άουτ
30′ Κεφαλιά Ζάχαβι μετά από κόρνερ, άουτ.
37′ Κόντρα επίθεση ο Ιωνικός, με τον Γιακουμάκη να δοκιμάζει από καλή θέση το σουτ και τον Καλογεράκη να διώχνει εντυπωσιακά
45+1′ Mεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Σε θέση βολής ο Κόλα από την κάθετη του Ντίας, αλλά το πλασέ έφυγε άουτ
46′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Γκέλιο να κάνει την επέμβαση του αγώνα στο σουτ του Νίλι!
49′ Δυνατό σουτ του Οικονομίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα, 0-1
51′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά για το 1-1 με τον Γκέλιο να μπλοκάρει δύσκολα στο σουτ του Νίλι
72′ Σέντρα Ελευθεριάδη από τα δεξιά, κεφαλιά Σιλά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα καταλήγει άουτ
82′ Σε θέση βολής ο Μάνος, αλλά αμυντικός τον προλαβαίνει και βάζει την κόντρα.
82′ Σέντρα Νίλι στο δοκάρι, εξ επαφής ο Μάναλης δεν βρίσκεται εστία με την  μπάλα να καταλήγει άουτ

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίλι, Σέχου (47′ Μπάτζιος), Ματάους (58′ Ελευθεριάδης), Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής (75′ Βουό), Ντίας, Τσέλιος (68′ Μιούλερ), Κόλα (58′ Μάνος), Μάναλης

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Οικονομίδης (70′ Οικονομόπουλος), Σόουζα, Μπορταγκαράι, Τασούλης, Γιακουμάκης, Ζάχαβι, Γκίνι, Γκαρντάφσκι (63′ Σερπέζης), Σαλίνας (83′ Ντάουντα), Δρίτσας (83′ Γουακάσο)

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Βεργέτης (Αργολίδας)
4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)