Παραμένουν ζωντανά τα Χανιά

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, τα Χανιά κέρδισαν 2-0 την Καλαμάτα μειώνοντας ξανά την διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς.

Τα Χανιά επέστρεψαν έτσι στις επιτυχίες και διατήρησαν “ζωντανές” τις ελπίδες τους για την επίτευξη του στόχου της ανόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, κυκλοφόρησε την μπάλα και έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο. Η υπεροχή της  μετουσιώθηκε σε γκολ μόλις στο 19ο λεπτό με τη κεφαλιά του Λεμονή μετά από κόρνερ του Νίλι. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου τα Χανιά δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά χωρίς να καταφέρουν να σημειώσουν δεύτερο γκολ.

Στο β’ ημίχρονο, η Καλαμάτα πίεσε ψάχνοντας για την ισοφάριση, αλλά τα Χανιά στο 84′ σφράγισαν τη νίκη με το γκολ του Ελευθεριάδη μετά από  εντυπωσιακή προσπάθεια του Γιώργου Μανουσάκη.