Νίκησε και παραμένει ζωντανός ο Γιούχτας

Ο Γιούχτας επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού Β και συνεχίζει να έχει μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή του στην Super League 2

O Γιούχτας νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό Β στις Αρχάνες και συνεχίζει να έχει μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή του στην Super League 2, παρότι το έργο του παραμένει δύσκολο, καθώς θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων από τους αντιπάλους του. Αξίζει να αναφερθεί ότι εάν η Παναχαϊκή κερδίσει τον Διαγόρα Ρόδου την Παρασκευή, ο Γιούχτας θα υποβιβαστεί στην Γ’ Εθνική.

Ο Γιούχτας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Κορνιλάκη να πλασάρει εύστοχα τον Ξενόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοσή τους, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 12’ ο Παναθηναϊκός Β είχε δοκάρι μετά από προβολή του Νταμπίζα, ενώ στο 28’ έγινε το 1-1 με τον Νταμπίζα αυτή τη φορά να σκοράρει πλασάροντας εύστοχα τον Πρινιωτάκη.

Από εκεί και έπειτα ο Γιούχτας έψαξε έντονα το γκολ όμως το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 58’ οι Αρχανιώτες μπήκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ, όταν ο Νοικοκυράκης βρήκε ωραία τον Κωστανάσιο και εκείνος σκόραρε για το 2-1. Στο 77’ ο Γιούχτας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πολυχρόνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ και οι πράσινοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σιδερά στις καθυστερήσεις, μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Κόλα.

Γιούχτας (Κώστας Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Βρετός, Τζανής, Λιποράτσε, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης, Κωστανάσιος, Κορνιλάκης, Δασκαλάκης

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδέρας, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κατρής, Furtado, Κυριόπουλος, Προδρομίτης, Νταμπίζας, Λαμψιάς, Καραμπάς