Η φάση που άναψε “φωτιά” στο γήπεδο της Μινωϊκής

Από τον Γιώργο Χαλκιαδάκη στην στήλη του “Σφυρίχτρα”.

Αν και το παιχνίδι εξελίσσονταν ιδανικά για τη τριάδα των διαιτητών στο γήπεδο του Πανεπιστημίου, προς το τελευταίο δεκάλεπτο αυτό άλλαξε.

Ρέφερι ήταν ο Λιανδράκης με πρώτο βοηθό το Καπετανάκη και από την άλλη βρισκόταν ο Μερκουλίδης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρέφερι υπέδειξε ένα πέναλτι υπέρ της Μινωικής, διαμαρτυρήθηκαν οι παίχτες του Ρωμανού, αλλά την εκτέλεση του Μέγκα τη μπλόκαρε ο Λιουδάκης.

Και απέβαλε με 2η κίτρινη το Λασιθιωτάκη (41’) για σκληρό φάουλ στο κέντρο. Στο 79’ όμως ήρθαν τα… σύννεφα!

Κάνει το 0-2 ο Μάρκου και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ στο σκόρερ.

Ήταν η πλευρά του Καπετανάκη, κάτι έγινε από τη κερκίδα, ακούστηκαν κάποιες βρισιές, και ο βοηθός άφησε τη θέση του, και το ματς διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά.

Ενώ πάλι λίγο πριν λήξει ο έξτρα χρόνος ο Καπετανάκης άφησε τη θέση του και ζητούσε να διακοπεί το ματς.

Το οποίο βέβαια τελείωσε κανονικά. Κατά γενική ομολογία το δεύτερο γκολ του Ρωνμανού ήταν οφσάιντ, χωρίς να έχω άποψη, ανήκει όμως και αυτό στα λάθη που μπορούν να κάνουν οι διαιτητές στα γήπεδα.