Καλό είναι να ελέγχονται τα δίχτυα των τερμάτων

Από τον Γιώργο Χαλκιαδάκη στην στήλη του “Σφυρίχτρα”.

Ένα θέμα προέκυψε κατά την επίτευξη του 2-0 από το Πέτρο Στρατήγη στο 18ο λεπτό.

Αρχικά ο β’ βοηθός Μαστορίδης που του ανήκε η πλευρά αυτή δεν έφυγε για τη σέντρα. Με εμπόδιο τον ήλιο, αλλά και η πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, τον έβαλαν σε σκέψεις.

Μήπως η μπάλα πέρασε από τρύπα που υπήρχε στα δίχτυα, ή όχι; Όπως είδα, αλλά και ήταν ξεκάθαρο, το γκολ ήταν κανονικό. Ο ρέφερι Παπαδόπουλος το διαχειρίστηκε και αυτό σωστά.

Διακοπή του παιχνιδιού για περίπου τέσσερα λεπτά, έλεγχο στα δίχτυα, συνομιλία με τους δύο βοηθούς του. Με όπλο και την εμπειρία του, και ‘’τσεκάρισμα’’ στις αντιδράσεις των παιχτών φυσικά και κατακύρωσε το τέρμα.

Με αφορμή λοιπόν το περιστατικό πάλι αυτό, να προσθέσω την άποψη μου χωρίς ίχνος εξυπνάδας. Οι διαιτητές καλό θα είναι να ελέγχουν πάντα τα δίχτυα στις εστίες πριν από κάθε ημίχρονο.

Έτσι θα προλαβαίνουν πράγματα, κάνοντας το έργο τους ποιο εύκολο, αλλά δε θα δίνουν και δικαιώματα για όλους εμάς σε σχόλια!

Να προσθέσω ότι μετά τη ‘’βαβούρα’’ στο γκολ του Αλμυρού, ο φροντιστής πήγε και έραψε όπου χρειαζόταν το συγκεκριμένο δίχτυ.