«Πλήγωσε» τον ΟΦΗ ο Καρέλης – Σκόραρε στην πρόκριση της Σέλτικ ο Γιακουμάκης

Το athleticradio.gr σας παρουσιάζει τι έκαναν οι Κρητικοί αθλητές που αγωνίζονται εκτός νησιού.

Ποδόσφαιρο

Νίκος Καρέλης (Παναιτωλικός)

Έφτασε τα τέσσερα γκολ στα τελευταία έξι παιχνίδια του με τον Παναιτωλικό, καθώς μετά από τα παιχνίδια με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, σκόραρε και στο «Γεντί Κουλέ» απέναντι στον ΟΦΗ, στο «διπλό» της ομάδας του με 4-2 για την 19η αγωνιστική. Ο Καρέλης πέτυχε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 53’.

Γιώργος Γιακουμάκης (Σέλτικ)

Σκόραρε με τη φανέλα της Σέλτικ στην εκτός έδρας πρόκριση της ομάδας του με 2-1 επί της Αλόα Αθλέτικ, για το Κύπελλο Σκώτίας. Ο Ηρακλειώτης επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 14’ στο παιχνίδι του 4ου γύρου.

Μανώλης Σάλιακας (ΠΑΣ Γιάννινα)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε με 2-0 από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Σάλιακα να έχει συμμετοχή στο πρώτο γκολ των Πειραιωτών, κάνοντας λάθος διώξιμο στο γκολ του Μασούρα.

Επαμεινώνδας Παντελάκης (ΠΑΣ Γιάννινα)

Αγωνίστηκε για το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Ολυμπιακό, με τον Μορέιρα να περνάει στη θέση του.

Κωνσταντίνος Τζολάκης (Ολυμπιακός)

Υπερασπίστηκε με επιτυχία την εστία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, κρατώντας το «0».

Αντώνης Ντεντάκης (Απόλλων Σμύρνης)

Έπαιξε σε ολόκληρο το παιχνίδι του Απόλλωνα στην Τρίπολη, με τον Αστέρα να επικρατεί με 1-0.

Ηλίας Κουτσουπιάς (Τερνάνα – δανεικός από τη Βίρτους Εντέλα)

Η Τερνάνα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Μπρέσια, με τον Ηλία Κουτσουπιά να αγωνίζεται για 73 λεπτά στην αναμέτρηση.

Γιάννης Ιατρούδης, Θανάσης Κότσιος, Κώστας Ρουκουνάκης (ΑΕΚ Β’)

H AEK B’ επικράτησε με 1-0 της Επισκοπής στο ΟΑΚΑ, με τον Γιάννη Ιατρούδη να αγωνίζεται σε ολόκληρη την αναμέτρηση, τον Κώστα Ρουκουνάκη να μπαίνει ως αλλαγή στο 54’ στη θέση του Αμούρ και τον Θανάση Κότσιο να παίρνει τη θέση του Γερολέμου στο 83’.

Κώστας Προβιδάκης (Λαμία)

Αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη «λευκή» ισοπαλία της Λαμίας με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Πέτρος Γιακουμάκης (Βέροια)

Σκόραρε το πρώτο γκολ στο «διπλό» της Βέροιας με 3-0 στην έδρα της Ξάνθης για την 15η αγωνιστική της Super League 2.

Μανώλης Τζανακάκης (Ξάνθη)

Αγωνίστηκε για 57 λεπτά στην ήττα της Ξάνθης από τη Βέροια.

Ζαχαρίας Καβουσάκης (Πανσερραϊκός)

Ο Πανσερραϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 στην έδρα της Καβάλας, με τον Καβουσάκη να αγωνίζεται σε όλη την αναμέτρηση.

Βεατρίκη Σαρρή (Μπέρμιγχαμ)

Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το εκτός έδρας παιχνίδι της Μπέρμιγχαμ με τη Ρέντινγκ, με τη γηπεδούχο ομάδα να επικρατεί με 3-2 για το πρωτάθλημα Αγγλίας.

Μπάσκετ

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Λιετκαμπέλις)

Είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, στη νίκη της ομάδας του με 87-69 επί της Λαμπάς Γκας για το πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Ιωάννα Κριμίλη (Σαν Φρανσίσκο)

To Σαν Φρανσίσκο επικράτησε με 70-49 του LMU, με την Κριμίλη να πραγματοποιεί ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση με 14 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής.