Ο εβδομαδιαίος έλεγχος των Κρητικών αθλητών

Το athletic.gr σας παρουσιάζει τι έκαναν οι Κρητικοί αθλητές που αγωνίζονται εκτός νησιού.

Ποδόσφαιρο

Κωνσταντίνος Τζολάκης (Ολυμπιακός)

Υπερασπίστηκε με επιτυχία την εστία του Ολυμπιακού στο «διπλό» στην Τούμπα με 1-0 για την τελευταία αγωνιστική των Play Off της Super League 1.

Γιώργος Γιακουμάκης (Ατλάντα)

Επέστρεψε στην δράση μετά τον τραυματισμό του παίρνοντας 19 λεπτά συμμετοχής στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Σαρλοτ με 3-1.

Νίκος Καρέλης (Παναιτωλικός)

Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, όπου ο ΟΦΗ πέρασε από το Αγρίνιο με 2-0.

Μανώλης Σάλιακας (Σανκτ Πάουλι)

Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία της Σανκτ Πάουλι με 0-0 με την Ντίσελντορφ.

Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (ΠΑΟΚ)

Συμμετείχε για 45 λεπτά στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, όπου οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 1-0 και εξασφάλισαν την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Αντώνης Ντεντάκης (Λεβαδειακός)

Έπαιξε για 4 λεπτά στο τελευταίο φετινό παιχνίδι του Λεβαδειακού στην Super League1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (3-3), με την ομάδα του να έχει υποβιβαστεί από την περασμένη αγωνιστική.

Επαμεινώνδας Παντελάκης (ΠΑΣ Γιάννινα)

Αγωνίστηκε για 1 λεπτό στον αγώνα με τον Λεβαδειακό.

Γιάννης Παπανικολάου (Ρακόβ)

Αγωνίστηκε για όλο το παιχνίδι στην εκτός έδρας ήττα της Ρακόβ από την Κορόνα Κιέλτσε ενώ δέχθηκε και μία κίτρινη κάρτα με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 1-0.

Μάνος Σμπώκος, Μιχάλης Μαρινάκης (ΠΑΟ Ρουφ)

Ο ΠΑΟ Ρουφ ηττήθηκε με 1-0 από την Καλαμάτα εντός έδρας με τον Σμπώκο να αγωνίζεται για 84 λεπτά και τον Μαρινάκη 70’.

Βαγγέλης Νοικοκυράκης, Κώστας Προβιδάκης (Κηφισιά)

Η Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 με τον Ολυμπιακό Β’ στο Ζηρίνειο με τον Προβιδάκη να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι και το Νοικοκυράκη να περνάει στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 85’ στη θέση του Γκίνη.

Βαλάντης Κοζορώνης (Αναγέννηση Καρδίτσας)

Αναγέννηση και Πανσερραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 με την ομάδα των Σερρών να παίρνει και μαθηματικά την άνοδο για την Super League 1. O Κοζορώνης έπαιξε σε όλο το παιχνίδι.

Βεατρίκη Σαρρή (Μπράιτον)

Η Μπράιτον ηττήθηκε με 4-0 εντός έδρας από την Άρσεναλ με την Σαρρή να μπαίνει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 46’, με τη  έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μπάσκετ

Γιώργος Καλαϊτζάκης, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός)

Στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου με 101-57, ο Παναγιώτης είχε 6 πόντους και 1 ασίστ σε 20:24 λεπτά, ενώ ο Γιώργος σημείωσε 7 πόντους σε 9:20 λεπτά.

Χρήστος Σαλούστρος (ΠΑΟΚ)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 83-65 από τον Ολυμπιακό, με τον Σαλούστρο να έχει 2 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27:12 λεπτά συμμετοχής.