Είχαν ιστορική συνάντηση Ηρακλής Ηρ. και Ζαρός!

Από τον Γιώργο Χαλκιαδάκη στην στήλη του “Tοπικά News”.

Ιστορικό μπορεί να χαρακτηριστεί το παιχνίδι του Ηρακλή Ηρακλείου με το πρωτοπόρο Ζαρό τη Κυριακή(18/11) στο Γάζι.

Συναντήθηκαν για πρώτη φορά οι δυο αυτές ομάδες σε επίπεδο πρωταθλήματος μετά την επανίδρυση του Ηρακλή! Μόνο στο κύπελλο έχουν ξαναβρεθεί μια φορά στο Ζαρό με το σκορ να είναι το 3-0. Ο Ζαρός ‘’πατώντας’’ στην έδρα του… Αλμυρού(!) κέρδισε, αλλά τον Ηρακλή, και συνεχίζει να φιγουράρει στη κορυφή. Ο Ηρακλής ‘’ξεχρέωσε’’ τη πρώτη από τις τέσσερις αγωνιστικές τιμωρίας της έδρας του.

Με τα χρώματα τους οι δυο αντίπαλοι, θύμιζαν… ον λίγο από ντέρμπι ‘’αιωνίων’’ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού δηλαδή! Με κόκκινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, και στα πράσινα οι φιλοξενούμενοι, καλό έτσι;

Για το Ζαρό, ο Καλογεράκης δε ξεκίνησε το Χαλκιαδάκη, ενώ του έλειπε και ο τραυματίας Βαλάντης Κλαπάκης. Ενώ στον Ηρακλή ο Καλυκάκης, έριξε στη διάρκια της επανάληψης στη μάχη τους Παναούση, και Τσαγκαράκη.

Αντίθετα από το πρώτο μέρος που ο Ζαρός είχε το κουμάντο στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι στην επανάληψη ανέβασαν ‘’στροφές’’ και απείλησαν την αντίπαλη άμυνα. Και αυτή η ροή έφερε και λίγο εκνευρισμό στο Ζαρό.