Εκμεταλλεύτηκε την ανάπαυλα ο Μ. Συντιχάκης

Ήταν κάτι περισσότερο από φανερό πως πέρασε ένα ημίχρονο δύσκολο η Γόρτυνα στα Καλέσα, ο αντίπαλος της ‘’βομβάρδισε’’ αρκετές φορές, προηγούνταν(1-0) και απλά θα μπορούσε να είχε σκοράρει με το χαμένο πέναλτι(απέκρουσε ο τερματοφύλακας) του Σ. φρυσούλη.

Ήταν κάτι περισσότερο από φανερό πως πέρασε ένα ημίχρονο δύσκολο η Γόρτυνα στα Καλέσα, ο αντίπαλος της ‘’βομβάρδισε’’ αρκετές φορές, προηγούνταν(1-0) και απλά θα μπορούσε να είχε σκοράρει με το χαμένο πέναλτι(απέκρουσε ο τερματοφύλακας) του Σ. φρυσούλη. Οπότε η ανάπαυλα ήταν κρίσιμη. Όπως έμαθα ο προπονητής Μανόλης Συνιτχάκης, προσπάθησε να τους ανυψώσει το ηθικό, να τους κάνει να το πιστέψουν οι παίχτες του ότι μπορούν να το ‘’γυρίσουν’’ το ντέρμπι. ‘’Ντόπες’’  και όχι πολλά πολλά για συστήματα από τον έμπειρο προπονητή. Παράλληλα επεδίωξε να τους κάνει να ξεχάσουν το ‘’μούδιασμα’’ από το γρήγορο 1-0 του Κατσουλάκη, και για τον τρόπο που δέχτηκαν τη ψυχρολουσία. Και όπως αποδείχτηκε στην επανάληψη, ο ‘’Συντίχας’’ τα κατάφερε! Άλλη Γόρτυνα παρουσιάστηκε μετά. Ακόμα σε κουβέντα μου με το Συντιχάκη, μου έλεγε τα καλύτερα λόγια τόσο για τους ανθρώπους της διοίκησης της ομάδας, αλλά και για τους ποδοσφαιριστές του!