“Ξεφυλλίζοντας” τους τελικούς κυπέλλου ΕΠΣΗ

Με την ευκαιρία της διεξαγωγής του φετινού τελικού κυπέλλου (Χερσόνησος – Πατούχας) θα προσπαθήσω να σας καταθέσω σε αυτό το άρθρο κάποια στοιχειά των τελευταίων διοργανώσεων. Του κυπέλλου, ενός θεσμού με τη δικιά του ξεχωριστή αίγλη.

Με την ευκαιρία της διεξαγωγής του φετινού τελικού κυπέλλου (Χερσόνησος – Πατούχας) θα προσπαθήσω να σας καταθέσω σε αυτό το άρθρο κάποια στοιχειά των τελευταίων διοργανώσεων. Του κυπέλλου, ενός θεσμού με τη δικιά του ξεχωριστή αίγλη. Μπορεί το κύπελλο να μην έχει το “βάρος” ενός πρωταθλήματος, και είναι και φυσιολογικό. Πάντα όμως είναι μια διοργάνωση που δίνει ένα τίτλο. Και ένας τίτλος είναι πάντα ένας… τίτλος! Είναι το κύπελλο που προσφέρει δράση, καλά παιχνίδια, γόητρο, αμείωτο ενδιαφέρον. Αλλά το σπέσιαλ στοιχείο του είναι τα αποτελέσματα – εκπλήξεις. Το σύνθημα που μου αρέσει είναι το.. “όταν το κύπελλο σηκώσω!…”

Πάμε τώρα να κάνουμε μια μίνι ανασκόπηση σε ημιτελικούς και τελικούς από τη σεζόν 2001/02 και μετέπειτα. Πάντα με τα… ταπεινά μου στοιχειά του αρχείου που έχω.

2001/02

ΠΟΑ και Ηρόδοτος κερδίζοντας Εργοτέλη (0-1) και Κόρακα (5-1) αντίστοιχα αναμετρηθήκαν στο τελικό στο Μαρτινέγκο. Ο Ηρόδοτος πήρε το κύπελλο επικρατώντας με 3-2.

2002/03

Ημιτελική φάση. ΕΓΟΗ – ΟΦΗ’94 0-1 και ΠΟΑ – Ηρόδοτος 3-0 στο τελικό ο ΠΟΑ κέρδισε με 1-0 τον ΟΦΗ’94.

2003/04

Στα ημιτελικά ο Ερ. ΟΦΗ νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ και ο ΠΑΝΟΜ με 0-1 τον ΕΓΟΗ. Ο τελικός κρίθηκε στα… πέναλτι. Ερ. ΟΦΗ και ΠΑΝΟΜ έληξαν κανονική διάρκεια και παράταση χωρίς γκολ(0-0) και στη ρώσικη ρουλέτα η ομάδα του ερ. ΟΦΗ κέρδισε με 5-4 πανηγυρίζοντας το κύπελλο.

2004/05

Ημιτελική φάση

Αλμυρός – ΟΦΑ 3-1

ΑΟΤ – Ερ. Εργοτέλης 3-0

Ο τελικός έγινε στο παγκρήτιο στάδιο και ήταν ο πρώτος που φιλοξενήθηκε εκεί.

Στις 2 Απριλίου 2005 στα πέναλτι ο Αλμυρός νίκησε 4-3 το Τυμπάκι. Κανονικός αγώνας και παράταση έληξαν ισόπαλα με 2-2

Για τη σεζόν 2005/06 ξέρω μόνο τον τελικό όπου στα πέναλτι ο Ηρόδοτος επικράτησε με 4-3 του ΠΑΟΚ. Κανονικός αγώνας και παράταση τελείωσαν με 2-2.

2006/07

Ημιτελική φάση ΠΑΝΟΜ – Μαραθώνας 1-1 και 3-1 στη παράταση και ΑΕΚ – Ερ. ΟΦΗ 3-1. Ο τελικός έγινε στις 18 Απριλίου 2007 όπου ο ΠΑΝΟΜ κέρδισε με 4-0 την ΑΕΚ.

2007/08

Ημιτελική φάση Ραύκος – Μοχός 1-5 και Πατούχας – Ηρόδοτος 2-3. Ο τελικός παίχτηκε στο παγκρήτιο στάδιο στις 02 Απριλίου 2008. Ο Ηρόδοτος νίκησε με 2-0 τον Μοχό.

2008/09

Ημιτελική φάση Γιούχτας – Ηρόδοτος 4-1 και Αστέρας – ΠΑΟΚ 1-2 στη παράταση (καν. αγώνας 1-1). Ο τελικός έγινε στο Μαρτινέγκο στις 25 Μαρτίου 2009 και κρίθηκε στα πέναλτι με 5-4 υπέρ του Γιούχτα. Κανονικός αγώνας και παράταση έληξαν με 0 – 0.

2009/10

Ημιτελική φάση Αλμυρός – Γιούχτας 0-4 και Ρούβας – Ηρόδοτος 1-0. Ο τελικός έγινε στο γήπεδο του ΟΦΗ στις 25 Μαρτίου 2010 ο Γιούχτας πήρε 2ο συνεχόμενο τελικό με το σκορ 1-0.

2010/11

Ημιτελική φάση Γιούχτας – Ρούβας 2-3 και Αλμυρός – Ζαρός 1-0. Ο τελικός έγινε στο Μαρτινέγκο στις 30 Μαρτίου 2011. Το κύπελλο πήγε στη Γέργερη μετά το 2-1 του Ρούβα κόντρα στον Αλμυρό.

Παρακάτω θα σας καταγράψω τη κυπελλούχο ομάδα ανά περίοδο από ακόμα πιο παλιότερα από το μακρινό …1972! Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά στο αν υπάρχει κάτι λάθος.