Μία ανάσα από ιστορικό ρεκόρ ο Καρέλης

Το athleticradio.gr σας παρουσιάζει τι έκαναν οι Κρητικοί αθλητές που αγωνίζονται εκτός νησιού.

Ποδόσφαιρο

Νίκος Καρέλης (Παναιτωλικός)

Βρίσκεται μία ανάσα από ένα ιστορικό ρεκόρ με την ομάδα του Αγρινίου, καθώς με τα δύο γκολ που πέτυχε στο παιχνίδι με τη Λαμία (νίκη με 3-1 εκτός έδρας), έφτασε τα 16 ως παίκτης των Αγρινιωτών στη Super League, όσα έχουν και οι Ανρί Καμαρά και Βλαντ Μοράρ. Εάν πετύχει ένα ακόμα γκολ, τότε θα γίνει ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για τον Παναιτωλικό στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Μανώλης Σάλιακας (Σανκτ Πάουλι)

Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στο «γεμάτο» παιχνίδι της ομάδας του στην έδρα της Καρλσρούης που έληξε με 4-4, μοιράζοντας μία ασίστ.

Ανδρέας Μπουχαλάκης, Κωνσταντίνος Τζολάκης (Ολυμπιακός)

Έμειναν και οι δύο στον πάγκο, στο παιχνίδι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ που έληξε ισόπαλο με 0-0.

Γιώργος Γιακουμάκης (Σέλτικ)

Έπαιξε για 21 λεπτά στην εντός έδρας νίκη της Σέλτικ με 2-1 κόντρα στην Ρος Κάουντι.

Επαμεινώνδας Παντελάκης (ΠΑΣ Γιάννινα)

Αγωνίστηκε σε όλη την βαριά εντός έδρας ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα από τον Άρη με 4-0.

Αντώνης Ντεντάκης (Λεβαδειακός)

Βρέθηκε στον πάγκο του Λεβαδειακού στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» όπου η ομάδα του Ηρακλείου επέστρεψε στις νίκες με 2-1.

Ηλίας Κουτσουπιάς (Μπενεβέντο)

Συμμετείχε για έξι λεπτά στο «διπλό» της Μπενεβέντο με 2-1 στην έδρα της ομάδας του αδερφού του, Φώτη ΣΠΑΛ και δέχθηκε μία κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (ΠΑΟΚ)

Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Βόλο έχοντας καλή απόδοση στη νίκη της ομάδας του με 3-0.

Βαλάντης Κοζορώνης (Αναγέννηση Καρδίτσας)

Συνέβαλε σημαντικά στο «διπλό» της Αναγέννησης Καρδίτσας στη Ρόδο επί του Διαγόρα με 2-0, σκοράροντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Μανώλης Φαζός (Προοδευτική)

Έπαιξε στην εντός έδρας ήττα της Προοδευτικής από την Athens Kallithea με 1-0 για την 2η αγωνιστική της Super League 2.

Πέτρος Γιακουμάκης, Κώστας Προβυδάκης (Λαμία)

O Πέτρος Γιακουμάκης μπήκε ως αλλαγή στο 64’ στην εντός έδρας ήττα της Λαμίας από τον Παναιτωλικό με 3-1, ενώ ο Προβυδάκης έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε.

Δημήτρης Τσακμάκης (Παναχαϊκή)

Η Παναχαϊκή νίκησε με 2-1 την Επισκοπή στην Πάτρα με τον Τσακμάκη να αγωνίζεται σε ολόκληρο το ματς.

Κώστας Ρουκουνάκης (ΑΕΚ Β’)

Έπαιξε σε όλη την «λευκή» ισοπαλία της ΑΕΚ Β’ με την Ηλιούπολη.

Χρήστος Λέλεκας, Παναγιώτης Κοντάκης (ΑΕΚ Κ19)

Οι δύο παίκτες αγωνίστηκαν στο επικό «διπλό» της Κ19 της ΑΕΚ επί της αντίστοιχης του Ολυμπιακού με 1-0 στου Ρέντη, με γκολ στο 96ο λεπτό!

Μπάσκετ

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός)

Πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ στο μεγάλο «διπλό» της Εθνικής Ελλάδος στο Βέλγιο με 72-70, με το οποίο και πήρε το «εισιτήριο» για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.