Τα γκολ των Γιακουμάκη, Σάλιακα, Καρέλη και το… Κρητικό αυτογκόλ της Βέροιας

Το athletic.gr σας παρουσιάζει τι έκαναν οι Κρητικοί αθλητές που αγωνίζονται εκτός νησιού.

Ποδόσφαιρο

Γιώργος Γιακουμάκης (Ατλάντα Γιουνάιτεντ)

Σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο στις ΗΠΑ, σκοράροντας για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι με τη φανέλα της Ατλάντα! Ο Γιακουμάκης σκόραρε στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί του Σικάγο και είναι έτοιμος να γράψει ιστορία.

Μανώλης Σάλιακας (Σανκτ Πάουλι)

Πέτυχε ακόμα ένα γκολ στη Γερμανία, σκοράροντας στην ήττα της ομάδας του με 4-3 από το Αμβούργο.

Νίκος Καρέλης (Παναιτωλικός)

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 3-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ, με τον Καρέλη να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ φέτος.

Μανώλης Περδίκης – Γιάννης Μανωλιούδης (Βέροια)

Οι δύο Κρητικοί παίκτες της Βέροιας στάθηκαν άτυχοι στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή, καθώς σημείωσαν ένα από τα αυτογκόλ της χρονιάς! Πιο συγκεκριμένα, το παιχνίδι ήταν στο 1-1, και τότε ο Γιάννης Μανωλιούδης έδιωξε την μπάλα μέσα στην περιοχή, εκείνη βρήκε στην πλάτη του Μανώλη Περδίκη και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα στο 61’ και εν τέλει να κερδίζει το ματς.

Γιάννης Παπανικολάου (Ρακόφ)

Είχε πολύ καλή παρουσία στο «διπλό» της ομάδας του με 2-0 επί της Μίετζ Λέγκνικα, ενώ δέχθηκε και μία κίτρινη κάρτα.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Κόνιασπορ)

Έπαιξε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του επί της Κασίμπασα με 2-1.

Μανώλης Φαζός (Προοδευτική)

Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι όπου η ομάδα του αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 με την ΑΕΚ Β’.

Βαγγέλης Νοικοκυράκης, Κώστας Προβιδάκης (Κηφισιά)

Η Κηφισιά έφυγε με τη νίκη από την έδρα του ΟΦΙ, επικρατώντας με 1-0. Ο Νοικοκυράκης μπήκε ως αλλαγή στο 79’ στη θέση του Πέιου, ενώ ο Προβιδάκης αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση.

Μιχάλης Μαρινάκης (ΠΑΟ Ρουφ)

Μπήκε ως αλλαγή στο 81ο λεπτό της ήττας της ομάδας του από τον Ολυμπιακό Β’ με 2-1.

Βεατρίκη Σαρρή (Μπράιτον)

Έπαιξε για 70 λεπτά και είχε καλή παρουσία στην εκτός έδρας ήττα της Μπράιτον από τη Λίβερπουλ με 2-1.

Μπάσκετ

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Γιώργος Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-47 τον ελλιπή Κολοσσό στη Ρόδο για το πρωτάθλημα, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να έχει 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 24:34. Ο αδερφός του, Γιώργος, είχε 11 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 16:43 λεπτά συμμετοχής.

Χρήστος Σαλούστρος (ΠΑΟΚ)

Σημείωσε τρεις πόντους και είχε 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22:27 λεπτά συμμετοχής στην ήττα του ΠΑΟΚ στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 77-63.