Πρώτο γκολ για τον Γιακουμάκη στις ΗΠΑ – Σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Σάλιακας

Το athleticradio.gr σας παρουσιάζει τι έκαναν οι Κρητικοί αθλητές που αγωνίζονται εκτός νησιού.

Ποδόσφαιρο

Γιώργος Γιακουμάκης (Ατλάντα Γιουνάιτεντ)

Πέτυχε το πρώτο του γκολ στις ΗΠΑ με τη φανέλα της Ατλάντα Γιουνάιτεντ, σκοράροντας στο 59’ στη νίκη της ομάδας του με 5-1 επί του Πόρτλαντ, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση.

Μανώλης Σάλιακας (Σανκτ Πάουλι)

Σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με την Σανκτ Πάουλι, καθώς μετά από το παιχνίδι με την Γκρόιτερ Φιρτ, πέτυχε ακόμα ένα γκολ, αυτή τη φορά στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 5-0 κόντρα στην Σαντχάουζεν.

Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (ΠΑΟΚ)

Είχε σημαντική συνεισφορά στο μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του Άρη με ανατροπή και σκορ 2-1, για την πρεμιέρα των Play Offs της Super League 1.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Κόνιασπορ)

Αγωνίστηκε για 33 λεπτά στην εντός έδρας νίκη της Κόνιασπορ επί της Γαλατασαράι με 2-1.

Νίκος Καρέλης (Παναιτωλικός)

Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην ήττα του Παναιτωλικού με 2-1 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Αντώνης Ντεντάκης (Λεβαδειακός)

Αγωνίστηκε για 37 λεπτά στο παιχνίδι του Λεβαδειακού με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, που έληξε 1-1 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους δύο βαθμούς.

Ηλίας Κουτσουπιάς (Μπενεβέντο)

Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από την Πίζα με 2-0.

Μανώλης Φαζός (Προοδευτική)

Η Προοδευτική ηττήθηκε με 2-0 εντός έδρας από το Αιγάλεω, με τον Φαζό να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι, το οποίο σημαδεύτηκε από επεισόδια.

Βαγγέλης Νοικοκυράκης, Κώστας Προβυδάκης (Λαμία)

Η Κηφισιά ηττήθηκε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 με 3-2 από τον Απόλλωνα Σμύρνης εντός έδρας, με το Νοικοκυράκη να αγωνίζεται ως αλλαγή από το 82’ και μετά και τον Προβυδάκη να παίζει σε όλο τον αγώνα.

Πέτρος Γιακουμάκης (Ολυμπιακός Λευκωσίας)

Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι της ομάδας του με την Ανόρθωση, με τους αντιπάλους να επικρατούν με 2-1 εκτός έδρας.

Βαλάντης Κοζορώνης (Αναγέννηση Καρδίτσας)

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε με 2-0 εντός έδρας του Απόλλωνα Πόντου με τον Κοζορώνη να παίζει σε όλο το παιχνίδι.

Κώστας Ρουκουνάκης, Χρήστος Λέλεκας (ΑΕΚ Β’)

Η ΑΕΚ Β’ αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 με την Καλαμάτα στο Σεραφίδειο, με τον Ρουκουνάκη να αποχωρεί στο 29’ λόγω τραυματισμού και τον Λέλεκα να ξεκινάει βασικός και να αγωνίζεται για 62 λεπτά.

Μπάσκετ

Γιώργος Καλαϊτζάκης, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (Παναθηναϊκός)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 76-74 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης κατέγραψε 2 δευτερόλεπτα συμμετοχής, ενώ ο Παναγιώτης είχε 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ σε 8:24 λεπτά.

Χρήστος Σαλούστρος (ΠΑΟΚ)

O ΠΑΟΚ κέρδισε με 87-79 την Καρδίτσα με τον Σαλούστρο να έχει 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 18:10 λεπτά συμμετοχής.